Pozvanie na SDM do Petržalky 7. 3.

V piatok 7. marca 2014 o 19.30 hod. sa v Ev. a. v. kostole Sv. Trojice v Bratislave-Petržalke na Strečnianskej ulici stretnú kresťania pri príležitosti Svetového dňa modlitieb (SDM). Srdečne vás pozývame!
Svetový deň modlitieb (SDM) sa tradične koná v prvý marcový piatok; v roku 2014 pripadol na 7. marca. Témy a celkový program SDM pripravujú každý rok ženy z inej krajiny pre všetkých kresťanov - mužov, ženy, mládež i deti. Vlani to boli ženy z Francúzska a tento rok sú to kresťanské ženy z Egypta. Počas spoločných stretnutí a modlitieb kresťanov sa veriaci oboznamujú so životom ľudí, najmä žien v danej krajine, a modlia sa za jej obyvateľov. Súčasne sa konajú aj zbierky, z ktorých výťažok je použitý na podporu vzdelávacích a iných projektov v danej krajine. Biblická téma tohtoročných SDM je „Pramene v púšti“ - o samaritánke pri studni a o význame prameňa živej vody.

História SDM siaha do 17. - 18. storočia. Táto aktivita sa zrodila z iniciatívy žien v Bostone, ktoré začali organizovať benefičné koncerty a modlitbové zhromaždenia na podporu ľudí, najmä prisťahovalcov, ktorí žili v chudobe ďaleko od svojich blízkych. Podobné aktivity sa postupne rozširovali nielen v USA, ale i v ďalších krajinách; v súčasnosti sa SDM koná asi v 180 krajinách sveta.

Na Slovensku sa myšlienky Svetového dňa modlitieb začali šíriť vďaka evanjelickej farárke Darine Bancíkovej v roku 1981. V roku 1982 bol prijatý symbol SDM, ktorý navrhli írske ženy. Symbol SDM znázorňuje modliace sa kľačiace ženy na celej zemeguli, v strede je kríž, ktorý spája všetkých kresťanov. V nasledujúcich rokoch sa k iniciatíve na Slovensku postupne pripájali ďalšie cirkvi a vznikol aj Slovenský výbor SDM. V súčasnosti sa do SDM na Slovensku zapája zapájajú Rímskokatolícka cirkev, Evanjelická cirkev augsburského vyznania (ECAV), Evanjelická cirkev metodistická, Bratská jednota baptistov, Reformovaná kresťanská cirkev a ďalšie.

V roku 2013 sa do spoločných modlitieb a zbierok zapojilo asi 70 - 80 farností a cirkevných zborov na Slovensku. Počas zbierok v rámci SDM sa v SR vyzbieralo 5340 eur.

Zdroj: TASR