Hodža hovorí, počúvajme... 22. 9.

Pozývame Vás na podujatie Hodža hovorí, počúvajme…, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 22. 9. 2016 o 16.30 hod. na starej Hodžovej fare v Liptovskom Mikuláši. Odznejú odborné prednášky Pavla Pareničku a Zdenka Ďurišku.
Múzeum Janka Kráľa je tvorcom a prevádzkovateľom unikátnej expozície Tatrín a Žiadosti slovenského národa, ktorá má svoje sídlo v priestoroch starej evanjelickej fary v Liptovskom Mikuláši na dnešnom Námestí Žiadostí slovenského národa. V jej interiéri je zriadená múzejná expozícia spolku Tatrín. Tieto priestory boli svedkami prelomových udalostí, ktoré sú spojené so založením spolku na ustanovujúcej sednici v auguste 1844, a to priamo vo farskej budove, ktorá bola domovom i úradom evanjelického kňaza Michala Miloslava Hodžu viac ako 30 rokov. Hneď po štúdiách, ako 26-ročný, dostal dôveru najväčšej evanjelickej cirkevnej obce na Slovensku a stal sa vrbicko-svätomikulášskym farárom. Liptov si zamiloval a jeho pozdvihnutiu venoval celý svoj život.

V roku 2016 si 205. výročie narodenia Michala Miloslava Hodžu pripomenieme prostredníctvom odbornej prednášky priamo v priestoroch expozície, ktoré pripomínajú Hodžovo účinkovanie. Počas prvých desiatich rokov života v Liptovskom Mikuláši sa popri príprave evanjelického spevníka spolupodieľal na vytváraní spisovnej slovenčiny, pomáhal zakladať a viesť spolok Tatrín. Spolupracoval na spísaní Žiadostí slovenského národa a zúčastnil sa na vedení revolúcie, nehovoriac o svadbe, založení rodiny a spravovaní šesťtisícčlennej farnosti. Práve toto obdobie jeho života priblíži príspevok doc. PaedDr. Pavla Pareničku, CSc. s názvom Účasť M. M. Hodžu na národnom hnutí.

Osudy niekoľkých pokolení rodu Hodžovcov objasní vedúci Národného biografického ústavu SNK, Mgr. Zdenko Ďuriška. Do bohatého Hodžovského rodostromu patria viaceré významné osobnosti, ako napr. biológ Ivan Pišút či už zosnulý jazykovedec Igor Kutlík. Tiež bratia Zajacovci, exposlanec Peter a exminister zdravotníctva Rudolf. Zaujímavosťou podujatia bude práve osobná účasť RNDr. Milana Pišúta, prapravnuka M. M. Hodžu.