Bylinkáreň starej mamy v B. Bystrici 10. 4.

Pozývame vás na stretnutie s autorkou Elenou Cmarkovou a knihou „Bylinkáreň starej mamy“ 10. apríla 2018 o 17.00 hod. v predajni vydavateľstva Tranoscius na Hornej 21 v Banskej Bystrici.

Kniha banskobystrickej spisovateľky a poetky Eleny Cmarkovej nedávno vyšla vo vydavateľstve Tranoscius, a. s., Liptovský Mikuláš. Vydanie knihy bolo vhodne načasované na marec − Mesiac knihy a blížiacu sa jar, keď nás príroda začína obdarúvať liečivými bylinkami. O svoje skúsenosti z ich zbierania, uskladnenia a využitia sa autorka podelila s čitateľmi prostredníctvom hlavnej postavy, starej mamy, ktorá ich silu využila pri liečbe svojej často chorej vnučky Zorky. Na pár týždňov ju presťahovala z mesta ku sebe na dedinu, aby sa v zdravom horskom vzduchu doliečila a spoznala jarný svet z iného pohľadu. Aby si vnučka lepšie zapamätala mená byliniek, vymyslela si vhodný spôsob. Opísala ich vo veršoch.

Zorku dotyk s bylinkami, ich vôňou, ich zbieranie a sušenie nadchli rovnako, ako aj žiakov zo Základnej školy na Spojovej ulici v Banskej Bystrici. Oni prví mali príležitosť sa stretnúť s autorkou a jej spomínanou knihou 22. marca 2018 vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča v rámci programu XXII. ročníka Festivalu Literárna Banská Bystrica. Moderátorka besedy Mgr. Soňa Šóky, PhD., aj autorka deti vhodne motivovali k pozorovaniu prírody a úcte k nej. Žiaci dokonca niektoré verše predniesli naspamäť. Napríklad: „Ešte v predjarí / sotva sniežik zmizne, / v celom chotári / zlatožlto kvitne / liečivý podbeľ / prvý jarný kvet.“

Bylinky sú rozdelené na jarné a letné. Podbeľ liečivý, púpava lekárska, prvosienka jarná, pŕhľava dvojdomá, medvedí cesnak, rumanček kamilkový, lipa veľkolistá, skorocel, nechtík lekársky, materina dúška, repík lekársky a ľubovník bodkovaný sú nielen opísané v rýmoch, ale je vysvetlené aj ich využitie a sú pútavo ilustrované. Autorom ilustrácií je Roman Topolčany. Súčasťou knihy je miesto na herbár a rady, ako zbierať a sušiť bylinky.

Foto: Zlata Troligová

Zlata Troligová, Banská Bystrica | 4.4.2018

späť na kategóriu


Grafické spracovanie:Ladislav Menyhart