Pozvanie na dva koncerty v Modre-Kráľovej

  Pozvanie na dva koncerty v Modre-Kráľovej

V dňoch 9. a 10. 9. 2016 sa v Modre-Kráľovej uskutočnia dva koncerty k Dňu obetí holokaustu a rasového násilia (pozri plagát). Vystúpia na nich Ervín Schönhauser a Dychový orchester Slovenskej evanjelickej a. v. cirkvi v Srbsku.
Dychový orchester SEAVC vystúpi aj na zborovom dni CZ ECAV Vrbové 11. 9. 2016 v Prašníku-Pustá Ves o 10.00 hod. v rámci služieb Božích, na ktorých bude kázať sestra seniorka BAS Sidonia Horňanová, a 11. 9. 2016 v Dunajskej Lužnej.

Všetky tri koncerty Dychového orchestra SEAVC sa uskutočnia aj vďaka ECAV na Slovensku - Výboru GBÚ pre vzdelávanie a misiu, ktorý Bratislavskému seniorátu schválil projekt v rámci grantového programu na podporu projektov pre zahraničných Slovákov.

Deň obetí holokaustu a rasového násilia
9. september je na Slovensku od r. 2002 Dňom obetí holokaustu a rasového násilia. Tento pamätný deň nebol vybraný náhodne, veď práve 9. septembra v roku 1941 vydala vláda Slovenského štátu Nariadenie o právnom postavení židov, známe ako Židovský kódex.
Pojmom holokaust sa označuje systematické, štátom vykonávané prenasledovanie a hromadné vyvražďovanie etnických, náboženských či politických skupín počas druhej svetovej vojny, vykonávané nacistickým Nemeckom a jeho spojencami. Autorom termínu „holocaust“ je nositeľ Nobelovej ceny mieru Elie Wiesel, ktorý ho použil vo svojom románe Noc (1958).
Holokaust zasiahol okrem Židov aj príslušníkov niektorých slovanských národov (Poliakov, Bielorusov, Ukrajincov, Rusov) či obyvateľov Juhoslávie alebo Rómov. Terčom likvidácie sa stali taktiež homosexuáli, Svedkovia Jehovovi, ľudia s telesným či duševným postihnutím aj politickí odporcovia nacizmu z radov komunistov, anarchistov a demokratov. Celkový počet obetí holokaustu sa odhaduje na 12 až 16 miliónov, z toho zhruba 6 miliónov Židov.
Deň obetí holokaustu a rasového násilia je posolstvo, aby sa na tento deň nezabudlo a zároveň, aby sa takéto násilie už nikdy nezopakovalo.

Ervín Schönhauser
Ervín Schönhauser – barytonista, významný interpret židovského folklóru, pochádza z Topoľčian, z ortodoxnej rodiny, ktorá zažila utrpenie holokaustu. Ako štvorročného ho 8. septembra 1944 spolu s rodinou a príbuznými odvliekli do koncentračného tábora v Seredi a odtiaľ do Terezína. A štyri mesiace po skončení druhej svetovej vojny zažil hrôzy topoľčianskeho pogromu.Hudobný sluch, hlas a talent zdedil po otcovi, ktorý pôsobil ako religiózny spevák – kantor v Bratislave i v iných mestách Slovenska. Odborné hudobné vzdelanie nadobudol na ľudovom konzervatóriu v Bratislave a v Štúdiu tanečného spevu.
Začínal ako operný spevák – barytonista.Roky sa venuje interpretácii židovského folklóru – piesňam v jazyku jidiš, ivrit a v hebrejčine a religióznym židovským piesňam. Vo svojom kmeňovom repertoári má piesne ľúbostné, vážne, smútočné, ale aj veselé a optimistické, všetky však hovoria o živote a osudoch židovského národa. Hlasové zafarbenie je pre tento žáner netradičné – barytón.
Účinkuje pri rôznych slávnostných a religióznych príležitostiach, na koncertoch židovskej hudby, spolupracuje s viacerými poprednými slovenskými umelcami. Krásu hebrejskej piesne šíri nielen na domácich pódiách, ale aj v zahraničí (v Českej republike, Rakúsku, Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Francúzsku, Taliansku, Rumunsku, Moldavsku a Švajčiarsku). Ervín Schönhauser právom patrí medzi našich najpoprednejších interpretov židovskej piesne. Jeho neopakovateľný prednes prameniaci z hlbokého poznania kultúry i z osobnej trpkej skúsenosti je zdrojom hlbokého zážitku.

Dychový orchester SEAVC
Súčasťou podujatia Hudobný večer v Zelenom lese bude aj vystúpenie Dychového orchestra SEAVC (Slovenská evanjelická a. v. cirkev v Srbsku).
Dychový orchester SEAVC bol založený v auguste 2013 v Báčskom Petrovci. Jeho zakladateľom a vedúcim je Miroslav Ponjičan, študent Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave. V súčasnosti má orchester 12 členov, z toho dvaja sú v zahraničí. Väčšina členov orchestra je z Báčskeho Petrovca a ostatní sú z Kysáča.
Orchester sa snaží nadväzovať spoluprácu so spevokolmi a spoločne s nimi aj vystupovať. Spolupracuje s cirkevným spevokolom Tilia zo Starej Pazovy a s domácimi cirkevnými spevokolmi z Báčskeho Petrovca. Hrá skladby a piesne vo štvorhlasnej úprave. Jeho repertoár sa skladá prevažne z cirkevnej hudby (zo spevníkových piesní evanjelického a nemeckého spevníka), ale i z vážnej hudby (Bach, Händl a iní). Orchester spolupracuje s partnerskou cirkvou v Bádensku-Württembersku, ktorá každoročne organizuje semináre pre zdokonaľovanie sa v hre na trúbke.
Od svojho založenia má orchester za sebou viac než 70 vystúpení najmä pri rôznych cirkevných príležitostiach a národných oslavách v Báčskom Petrovci, vystupovali však aj v Kysáči, Kovačici, Hložanoch, Starej Pazove či v nemeckom Stuttgarte. Na Slovensku vystupovali už v Ivači a Žiline.

Vložené 30. 8. 2016