Podunajská vlna mieru u nás sa práve začína

Pozývame všetky cirkevné zbory ECAV na Slovensku k účasti na podujatí Podunajská vlna mieru – DonauFriedensWelle kedykoľvek v priebehu marca 2011. Ústredné služby Božie sa budú konať 20. marca 2011 o 10.00 hod. v Ev. a. v. kostole v Komárne.
V týchto dňoch ste vo všetkých cirkevných zboroch ECAV na Slovensku dostali brožúru a plagát k podujatiu Podunajská vlna mieru.
Na plagát môžete dopísať termín, v ktorom sa ktorúkoľvek nedeľu v priebehu marca 2011 rozhodnete vo vašom cirkevnom zbore uskutočniť služby Božie na tému mieru, pokoja a boja proti násiliu.
Pri príprave týchto služieb Božích vám poslúži brožúra, ktorá je preložená z nemčiny a pripravil ju medzinárodný prípravný tím. Brožúra obsahuje informácie o podujatí a materiály na inšpiráciu, ktoré môžete začleniť do programu služieb Božích vo vašom cirkevnom zbore. Ak potrebujete viac plagátov a brožúr, kontaktujte sestru tajomníčku Marcelu Kmeťovú (ausland@ecav.sk, tel. 0918 828 012).

Niečo o projekte Podunajská vlna mieru

V minulosti rieky často boli vstupnou bránou pre vojny a konflikty. Snahou Podunajskej vlny mieru je zmeniť túto logiku a využiť druhú najväčšiu rieku Európy ako symbol mieru a pokoja. Podujatie je zároveň vyvrcholením projektu „Desaťročie proti násiliu“.
Témou spoločných služieb Božích vo všetkých zúčastnených cirkvách je biblický text „Ale nech sa právo valí ako vody a spravodlivosť ako stály potok!“ (Ámos 5, 24) a v popredí je spiritualita mieru.
Názov projektu je symbolický: rieka Dunaj sa vinie ako stužka a preteká cez viacero štátov. Každý z nich prispieva svojou troškou k veľkému toku, ktorý sa napokon vleje do mora. Dunaj je teda symbolom spolupatričnosti a jednoty, ktoré sú dôležité v boji proti fenoménu násilia, rovnako ako pre nás kresťanov je nadovšetko dôležitá jednota v Pánovi Ježišovi Kristovi.
Podunajská vlna mieru je tak vyjadrením spolupráce medzi cirkvami v krajinách pozdĺž toku Dunaja od prameňa až po ústie.
Cieľom projektu je, aby tieto cirkvi spoločne pôsobili proti šíreniu násilia v jeho rozličných podobách. Spoločne je potrebné riešiť aj ekologické otázky a ochranu Božieho stvorenstva.

Otváracie služby Božie k medzinárodnému cirkevnému projektu DonauFriedensWelle sa konali 5. septembra 2010 sa v Münsteri v Ulme. Kázňou slova Božieho poslúžil brat biskup Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Württembersku Frank O. July. Brat krajinský biskup July kázal na sprievodný text projektu „Ale nech sa právo valí ako vody a spravodlivosť ako stály potok!“ (Am 5, 24).
V ulmskom Münsteri bola po prvý raz vystavená tzv. Loď mieru, ktorá sa ako spoločný symbol Dunaja odovzdáva z krajiny do krajiny podľa toho, ako toto podujatie postupuje evanjelickými cirkvami pozdĺž toku Dunaja. Loď mieru je súčasťou každých ústredných služieb Božích; obsahuje dva koše (starosti, nádeje), kam môžu účastníci služieb Božích vhodiť lístky s vyjadrením svojich starostí a nádejí. Na Lodi mieru sa vztyčuje vlajka príslušnej krajiny.

Prúd služieb Božích z Württembersku sa v novembri 2010 presunul do Bavorska, vo februári 2011 do Rakúska a v marci 2011 príde na rad Slovensko. V apríli bohoslužobná vlna poputuje do Maďarska a napokon v máji 2011 do Rumunska. V uvedenom časovom rozpätí sa služby Božie na tému mieru a pokoja uskutočňujú v čo najväčšom počte cirkevných zborov danej krajine.

Veríme, že sa do tohto podujatia v marci 2011 v hojnom počte zapoja aj cirkevné zbory ECAV na Slovensku.

Budeme radi, keď na adresu ausland@ecav.sk oznámite termín konania týchto služieb Božích vo vašom cirkevnom zbore.

Na www.ecav.sk radi zverejníme správy o priebehu týchto služieb Božích. Môžete ich poslať na adresu media@ecav.sk.

Vložené 17. 2. 2011