Malá kniha o veľkej téme

Knihu Adama Podżorského Je křest dětí biblický?, ktorá vyšla v Sdružení Martina Luthera v ČR v Českom Tešíne, odporúča brat farár Martin Šefranko.
Téma biblickosti krstu detí s jej centrálnou otázkou, či je krst detí správny, je v cirkvi živou. Najmä medzi mladou generáciou rezonuje niekedy s väčšou, inokedy s menšou intenzitou. Preto možno len privítať vydavateľský počin Sdružení Martina Luthera v ČR (Český Tešín, Na Nivách 7), ktoré vydalo „malú knihu o veľkej téme“: Je křest dětí biblický? – brožúrku, ktorej autorom je Adam Podżorski, duchovný ECAV v Poľsku. Z poľskej pôvodiny, v ktorej v r. 2000 knižočku vydalo Wydawnictwo Augusta, ju do češtiny preložila Anna Novotná. Foto na obálke je od Martina Piętaka, predhovor napísal Marek Říčan.

Útla, 24-stranová publikácia formátu A6 je rozčlenená na kapitoly: Úvod, Krst Jánov, Čo znamená slovo „krst“?, Má krst nasledovať až po vyznaní viery? Príklady krstu, Zhrnutie.

Kapitola Príklady krstu obsahuje rozbor niektorých oddielov Novej zmluvy, konkrétne zo Skutkov apoštolov: Krst pri zoslaní Ducha Svätého, Krst dvorana etiópskej kráľovnej, Krst Saula v Damasku, Krst Kornelia a jeho domácich, Krsty v domácnostiach.

Adam Podżorski je vekom (*1953), aj skúsenosťami v duchovno-pastierskej službe zrelým farárom v cirkevnom zbore Skoczov v poľskej časti Tešínska. O krste detí hovorí nie na základe argumentov z dejín, alebo z praxe, ale sústreďuje sa na to, čo sa o tejto téme dozvieme z Biblie.

Na základe textov Písma svätého sa dotýka otázky, či má biblické opodstatnenie iba krst dospelých, ktorí uverili a či má byť krst vykonaný úplným ponorením do vody. Čo na otázku, či je krst detí biblický vraví autor, sa dočítate v jeho brožúrke – knihe síce neveľkej formátom či počtom strán, ale nesmierne cennej pre aktuálnosť témy, ktorou sa zaoberá aj pre spôsob prístupu k nej.

Knižočku Adama Podżorskeho Je křest dětí biblický? úprimne odporúčam duchovným a učiteľom náboženstva, či už pri prípravných rozhovoroch pred krstom, alebo v katechetickej práci. Táto cenovo každému dostupná publikácia je hodná pozornosti aj našej mládeže, ako i čitateľov všetkých generácií, ktorí odpovede na závažné otázky hľadajú v Biblii.

Brožúrka sa dá objednať na adrese: Sdružení Martina Luthera v ČR, Na Nivách 7, 737 01 Český Těšín; alebo mrican@sceav.cz.