K projektu "500 stromov reformácie"

Vážení bratia farári a milé sestry farárky,
na základe Vašich častých a opakujúcich sa otázok k projektu „500 stromov reformácie v ECAV na Slovensku“ uvádzame niekoľko informácií k projektu, o ktorom sme Vás už informovali v liste č. 2504/2011.
Ako viete, v rámci Lutherovej dekády − desaťročia príprav na 500. výročie Lutherovej reformácie, vzniká v blízkosti Zámockého chrámu vo Wittenbergu Lutherova záhrada. V nej do roku 2017 zasadia 500 stromov rôzneho druhu. Za našu cirkev tu koncom októbra 2010 generálny biskup Miloš Klátik zasadil strom, ktorý dostal poradové číslo 150.

Aj u nás na Slovensku sme z iniciatívy generálneho biskupa rozpracovali obdobnú myšlienku. V rámci projektu „500 stromov reformácie v ECAV na Slovensku“ by sme do roku 2017 chceli v našich cirkevných zboroch, dcérocirkvách, filiálkach, cirkevných školách či diakonických strediskách vysadiť na pamiatku tohto významného výročia 500 stromov. Strom reformácie č. 1 bol zasadený na nádvorí budúceho Múzea Leonarda Stöckela v Bardejove 3l. októbra 2010. Doteraz bolo zasadených cca 30 stromov reformácie.

Nakoľko blížiace sa jesenné obdobie, resp. jar budúceho roka, sú vhodné na to, aby sme pokračovali v sadení Stromov reformácie, prosíme Vás, aby ste si naplánovali túto aktivitu v rámci významných výročí vo Vašich cirkevných zboroch. Ako vhodný strom Vám odporúčame lipu, no môžete zasadiť aj iný strom podľa miestnych podmienok. Register vysadených stromov reformácie vedie Generálny biskupský úrad. Ak sa chcete do tejto iniciatívy zapojiť, prosíme Vás, aby ste nám na adresu skoly@ecav.sk, resp. poštou na adresu GBÚ, v predstihu oznámili, kde, kedy a pri akej príležitosti budete u Vás sadiť Strom reformácie, aby sme Vám mohli poslať Certifikát o zasadení Stromu reformácie s príslušným poradovým číslom. Zároveň uveďte, kto Strom reformácie zasadí, a oznámte nám aj druh sadeného stromu.

Veríme, že aj takýmto spôsobom sa pripojíte k prípravám na dôstojnú pripomienku vzácneho 500. výročia Lutherovej reformácie v rámci našej cirkvi.

Vložené 12. 8. 2012