Dotácie z grantového systému MK SR

9. marca 2010 zasadala komisia Ministerstva kultúry SR na ochranu hnuteľných predmetov kultúrneho dedičstva. Odporučila správcom cirkevných objektov s pamiatkovo chránenými hnuteľnými predmetmi o možnosti čerpať dotáciu z grantového systému Ministerstva kultúry SR.
Komisia je poradný orgán ministra kultúry Slovenskej republiky na prípravu a realizáciu systému zabezpečenia účinnej ochrany hnuteľných národných kultúrnych pamiatok, historických knižničných dokumentov, starých a vzácnych tlačí, významných a vzácnych slovacikálnych dokumentov, vzácnych rukopisov, muzejných a galerijných zbierkových predmetov pred odcudzením, poškodením a nelegálnym vývozom. Aj Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku má v komisii svojho zástupcu.

Na svojom poslednom zasadnutí komisia prerokovala návrh nového štatútu Komisie. Členovia komisie si vypočuli informácie PhDr. Jána Molnára o materiáloch pripravovaných na rokovanie vlády SR, ktoré sa týkajú komplexnej ochrany historických knižničných dokumentov a prevádzky technologického zariadenia na masovú deacidifikáciu (odkysličenie) ohrozených dokumentov v knižniciach a archívoch.

V diskusii zaznela informácia o nedostatočnom využívaní grantového programu MK SR, ktorý umožňuje čerpať príspevky na zabezpečenie sakrálnych objektov proti nepovolenému vniknutiu osôb.

Členovia komisie odporučili zástupcom cirkví, aby informovali správcov cirkevných objektov s pamiatkovo chránenými hnuteľnými predmetmi o možnosti čerpať dotáciu aj z grantového systému MK SR, podprogramu 2.3.

Podrobnejšie informácie môžete nájsť na http://www.culture.gov.sk/ministerstvo/grantovy-system .

Vložené 14. 4. 2010