DNI EURÓPSKEHO KULTÚRNEHO DEDIČSTVA 2013 – výzva na zapojenie

Vážené predsedníctva CZ ECAV,
na základe žiadosti o spoluprácu, ktorú sme dostali z Ministerstva kultúry SR, obraciame sa na Vás s výzvou, aby ste sa vo svojich cirkevných zboroch zapojili do Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2013 (DEKD), ktoré sa budú konať 13. - 22. 9. 2013. Termín prihlásenia: do 9. 9. na www.dekd.sk
Podujatie bude slávnostne otvorené 13. septembra 2013 v Košiciach. V čase od 13. do 22. septembra by mali byť verejnosti sprístupnené pamiatky kultúrneho dedičstva. Ide o sprístupnenie na niekoľko hodín počas jedného až dvoch dní so zabezpečením dohľadu a sprevádzania návštevníkov.

Výzva sa týka tých cirkevných zborov, ktoré majú historicky cenné kostoly, zvonice či iné objekty – aj bežne neprístupné, ktoré by mohli v uvedenom rozsahu sprístupniť širokej verejnosti. Môže ísť aj o prezentácie historicky cenných organov, resp. výstavky historických dokumentov alebo iných artefaktov, ktoré by ste vo Vašich cirkevných zboroch mohli pripraviť.

Téma tohtoročných DEKD "Pamiatky kultúrneho života" korešponduje s 1150. výročím príchodu Konštantína a Metoda na územie Veľkej Moravy.

Na podujatí môže participovať miestna samospráva, ktorá je v tomto zmysle oslovovaná prostredníctvom Združenia historických miest a obcí SR.

Prihlásiť sa môžete elektronicky na webovej stránke www.dekd.sk.

Bližšie informácie poskytuje koordinátor podujatia RNDr. Juraj Paučula, paucula@zhmao.sk, 0910 979 692

Viac o podujatí:

Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) sú významným celoeurópskym podujatím, organizovaným Radou Európy a Európskou komisiou, ktoré upriamuje pozornosť najširšej verejnosti na mimoriadne hodnoty rozmanitého kultúrneho dedičstva v 49 účastníckych štátoch.

Základným cieľom DEKD, ktoré sa tradične konajú v septembri, je zvýšiť povedomie obyvateľov o miestom dedičstve a prehĺbiť záujem o jeho ochranu, ako aj rozvinúť pocit spolupatričnosti s európskym kultúrnym dedičstvom. Počas DEKD sa otvárajú pre verejnosť mnohé historické budovy, pamiatky, areály, ktoré sú zvyčajne uzavreté pre verejnosť, alebo sa v bežne navštevovaných pamiatkach, múzeách a galériách konajú špeciálne sprievodné podujatia.

Vlastníci pamiatok, občianske združenia, spolky, školy, náboženské spoločnosti, mestá a obce, územná samospráva, štátna a verejná správa - všetci sa môžu prihlásiť k myšlienke DEKD a pripraviť zaujímavé prehliadky pamiatok, súťaže pre deti a mládež, komunitné slávnosti, animácie a koncerty a ďalšie kultúrne a spoločenské podujatia.

Slovenská republika sa pripojila k organizátorom DEKD v roku 1993 a od vtedy sa každoročne konajú otváracie podujatia v niektorom historickom meste a každý ročník je zameraný na špecifickú tému. Koordinátorom DEKD na Slovensku je od r. 2010 Združenie historických miest a obcí SR.

Vložené 30. 7. 2013