Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2016

Bratské predsedníctva cirkevných zborov,
na základe žiadosti o spoluprácu, ktorú sme aj v tomto roku dostali z Ministerstva kultúry SR, obraciame sa na Vás s výzvou, aby ste sa vo svojich CZ v rámci svojich možností zapojili do podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) a v dňoch od 3. do 30. septembra 2016 na niekoľko hodín sprístupnili vhodné objekty vo svojich CZh.
Dni európskeho kultúrneho dedičstva budú slávnostne otvorené 8. septembra 2016 vo Zvolene, ktorý sa tento rok stal hostiteľským mestom DEKD.

V čase od 3. do 30. septembra 2016 by v rámci DEKD mali byť verejnosti sprístupnené pamiatky kultúrneho dedičstva. Ide o sprístupnenie len na niekoľko hodín počas jedného až dvoch dní, pričom je však potrebné zabezpečiť dohľad objektu a sprevádzanie návštevníkov.

Výzva sa týka tých cirkevných zborov, ktoré majú historicky cenné kostoly, zvonice či iné objekty – aj bežne neprístupné, ktoré by mohli v uvedenom rozsahu sprístupniť širokej verejnosti. Môže ísť aj o prezentácie historicky cenných organov, resp. výstavky historických dokumentov alebo iných artefaktov, ktoré by ste vo Vašich cirkevných zboroch mohli pripraviť. Participovať môže miestna samospráva, ktorá je v tomto zmysle oslovovaná prostredníctvom Združenia historických miest a obcí SR.

Prihlásiť sa môžete elektronicky na webovej stránke www.dekd.sk.

Vašu participáciu na DEKD 2016 môžete konzultovať s koordinátorom podujatia RNDr. Jurajom Paučulom, paucula@zhmao.sk, 0910 979 692.

Pozvanie na DEKD vo Vašom cirkevnom zbore, ako aj správu o priebehu DEKD 2016 radi uverejníme aj na oficiálnej webovej stránke našej cirkvi www.ecav.sk.

Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD)

sú významným celoeurópskym podujatím, organizovaným od roku 1993 Radou Európy a Európskou komisiou, ktoré upriamuje pozornosť najširšej verejnosti na mimoriadne hodnoty rozmanitého kultúrneho dedičstva v štyridsiatich deviatich účastníckych štátoch.

DEKD sa tradične konajú v septembri. Ich základným cieľom je zvýšiť povedomie obyvateľov o miestom dedičstve a prehĺbiť záujem o jeho ochranu, ako aj rozvinúť pocit spolupatričnosti s európskym kultúrnym dedičstvom.

Počas DEKD sa otvárajú pre verejnosť mnohé historické budovy, pamiatky, areály, ktoré sú zvyčajne uzavreté pre verejnosť, alebo sa v bežne navštevovaných pamiatkach, múzeách a galériách konajú špeciálne sprievodné podujatia.

Vlastníci pamiatok, občianske združenia, spolky, školy, náboženské spoločnosti, mestá a obce, územná samospráva, štátna a verejná správa - všetci sa môžu prihlásiť k myšlienke DEKD a pripraviť zaujímavé prehliadky pamiatok, súťaže pre deti a mládež, animácie a koncerty a ďalšie kultúrne a spoločenské podujatia.

Slovenská republika sa k organizátorom DEKD pripojila v roku 1994 a odvtedy sa každoročne konajú otváracie podujatia v niektorom historickom meste. Koordinátorom DEKD na Slovensku od roku 2010 je Združenie historických miest a obcí SR pod gesciou Ministerstva kultúry SR, sekcie kultúrneho dedičstva.

Bratia a sestry, odporúčam Vám, aby ste sa podľa možností vo svojich cirkevných zboroch zapojili do uvedeného podujatia.

S bratským pozdravom