Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2014

Bratské predsedníctva cirkevných zborov,
na základe žiadosti o spoluprácu, ktorú sme dostali z Ministerstva kultúry SR, obraciame sa na Vás s výzvou, aby ste sa vo svojich cirkevných zboroch aj v tomto roku zapojili do Dní európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD), ktoré sa budú konať v septembri 2014.
Podujatie bude slávnostne otvorené 12. septembra 2014 v Poprade. V čase od 12. do 21. septembra 2014 by mali byť verejnosti sprístupnené pamiatky kultúrneho dedičstva. Ide o sprístupnenie na niekoľko hodín počas jedného až dvoch dní, pričom je potrebné zabezpečiť dohľad objektu sprevádzanie návštevníkov.

Výzva sa týka tých cirkevných zborov, ktoré majú historicky cenné kostoly, zvonice či iné objekty – aj bežne neprístupné, ktoré by mohli v uvedenom rozsahu sprístupniť širokej verejnosti. Môže ísť aj o prezentácie historicky cenných organov, resp. výstavky historických dokumentov alebo iných artefaktov, ktoré by ste vo Vašich cirkevných zboroch mohli pripraviť. Participovať môže miestna samospráva, ktorá je v tomto zmysle oslovovaná prostredníctvom Združenia historických miest a obcí SR.

Prihlásiť sa môžete elektronicky na webovej stránke www.dekd.sk.

Bližšie informácie získate na webovej stránke www.dekd.sk alebo u koordinátora podujatia RNDr. Juraja Paučulu, paucula@zhmao.sk, 0910 979 692. Pozvanie na DEKD vo Vašom zbore, ako aj správu o ich priebehu radi uverejníme aj na oficiálnej webovej stránke našej cirkvi www.ecav.sk.

Viac o podujatí:

Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) sú významným celoeurópskym podujatím, organizovaným od roku 1993 Radou Európy a Európskou komisiou, ktoré upriamuje pozornosť najširšej verejnosti na mimoriadne hodnoty rozmanitého kultúrneho dedičstva v 49 účastníckych štátoch.

DEKD sa tradične konajú v septembri. Ich základným cieľom je zvýšiť povedomie obyvateľov o miestom dedičstve a prehĺbiť záujem o jeho ochranu, ako aj rozvinúť pocit spolupatričnosti s európskym kultúrnym dedičstvom. Počas DEKD sa otvárajú pre verejnosť mnohé historické budovy, pamiatky, areály, ktoré sú zvyčajne uzavreté pre verejnosť, alebo sa v bežne navštevovaných pamiatkach, múzeách a galériách konajú špeciálne sprievodné podujatia.

Vlastníci pamiatok, občianske združenia, spolky, školy, náboženské spoločnosti, mestá a obce, územná samospráva, štátna a verejná správa - všetci sa môžu prihlásiť k myšlienke DEKD a pripraviť zaujímavé prehliadky pamiatok, súťaže pre deti a mládež, komunitné slávnosti, animácie a koncerty a ďalšie kultúrne a spoločenské podujatia.

Slovenská republika sa k organizátorom DEKD pripojila v roku 1994 a odvtedy sa každoročne konajú otváracie podujatia v niektorom historickom meste a každý ročník je zameraný na špecifickú tému. Koordinátorom DEKD na Slovensku od r. 2010 je Združenie historických miest a obcí SR.

Vložené 18. 8. 2014