ĽUDOVÍT ŠTÚR A JEHO DOBA. Prínos pre cirkev a národ – 2. vydanie

Pre veľký záujem zo strany širokej verejnosti bol zborník ĽUDOVÍT ŠTÚR A JEHO DOBA. Prínos pre cirkev a národ vydaný v 2., nezmenenom vydaní v rámci Roka Ľudovíta Štúra 2015.
Ide o zborník z rovnomennej vedecko-historickej konferencie ECAV na Slovensku, konanej 5. novembra 2014 v aule Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý vyšiel koncom roka 2014.

Editorom zborníka, ktorý má spolu s obrazovou prílohou 160 strán, ISBN 978-80-7140-468-2, je doc. PhDr. Miloš Klátik, PhD. Recenzentmi boli Dr. h. c. prof. ThDr. Igor Kišš a prof. PhDr. Ľubomír Ďurovič, DrSc.

Zborník vyšiel vďaka finančnej podpore predsedu vlády SR, ktorý podporil aj konanie samotnej konferencie. Tlač 2. vydania zborníka podporil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Publikácia obsahuje prednášky odborníkov na danú tému z Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského (pedagógovia a doktorandi z katedry cirkevných dejín, katedier systematickej a praktickej teológie), ale aj z ďalších vysokých škôl: z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, z Prešovskej univerzity v Prešove a z Paneurópskej vysokej školy v Bratislave.

Jednotlivé príspevky zachytávajú filozofické a teologické aspekty života a diela Ľudovíta Štúra, ale aj prínos Štúra ako vedúcej osobnosti národného obrodenia, ako pedagóga, novinára, jazykovedca i básnika, ako aj kontakty štúrovcov a Slovákov na Dolnej zemi. Viacerí prednášajúci vyzdvihli vzájomné vzťahy a spoluprácu štúrovcov s bernolákovcami , ďalší poukázali na kontakty s pravoslávnou cirkvou.

Zborník si môžete zakúpiť za 3,00 € na Generálnom biskupskom úrade ECAV na Slovensku, Palisády 46, Bratislava, alebo si objednať na adrese media@ecav.sk.