Zomrel Mgr. Dušan Albini, ev. a. v. farár v.v.

Dušan Albini sa narodil dňa 12. 4. 1923 v Prahe ako prvorodený syn Oľgy, rod. Janoškovej a Ing. Fedora Albiniho. Otca stratil ako trojročný. Matka vychovávala s podporou rodičov dve malé deti. Jeho vývoj ovplyvnil starý otec biskup Jur Janoška.
Po skončení gymnázia v Liptovskom Mikuláši študoval na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Počas štúdia ho zastihla 2. svetová vojna. Svoj odpor k nej vyjadril účasťou v Slovenskom národnom povstaní, za čo bol tri mesiace väznený v Ilave.

Po skončení vysokoškolského štúdia v r. 1946 nastúpil ako seniorálny kaplán v Necpaloch, okr. Martin. Počas kaplánskej služby bol vyslaný na jednoročné štúdium do Uppsaly vo Švédsku. Po návrate zo Švédska sa v septembri 1950 oženil s Vierou, rod. Lichnerovou. Z tohto manželstva sa narodili tri deti: Fedor, Milota a Viera, z ktorých prvé dve predčasne odišli.

Pôsobil na viacerých miestach: ako kaplán v Necpaloch a Martine, ako farár v Michalovciach – kde stratil štátny súhlas, v Liptovskom Mikuláši – kde stratil štátny súhlas, v Chminianskych Jakubovanom, v Háji – kde tiež stratil štátny súhlas a naposledy v Diakovciach, kde pôsobil 28 rokov. Aj keď do tohto cirkevného zboru bol preložený za trest počas normalizácie v r.1971, prežil tu najkrajšie pracovné roky.

Okrem kňazskej činnosti pôsobil začiatkom 90-tych rokov niekoľko rokov ako riaditeľ vydavateľstva Tranoscius, bol spoluzakladateľom časopisu Tvorba, prispieval do cirkevných časopisov, venoval sa prekladateľskej činnosti zo švédčiny. Pôsobil aj ako konsenior Dunajsko-nitrianskeho seniorátu. Aktívne pracoval vo zväzoch: Československý Červený kríž, Matica slovenská a Zväz protifašistických bojovníkov.

Po skončení kňazskej činnosti v r. 1999 sa s manželkou presťahoval do Šale, kde aj naďalej udržiaval pekné vzťahy s cirkevníkmi z Diakoviec, Tešedíkova a Šale.

Jeho srdce dotĺklo a v tíšku v Pánu usnul 11. marca 2011 vo veku nedožitých 88 rokov života. Jeho prianím bolo, aby jeho posledná rozlúčka bola na mieste medzi cirkevníkmi, kde sa cítil dobre.