Výstava v Banskej Štiavnici

CZ ECAV Banská Štiavnica vás pozýva na výstavu DEJINY ECAV V BANSKEJ ŠTIAVNICI v zrekonštruovanom zadnom trakte evanjelického kostola (Kyrmezerov dom). Návštevu si dohodnite na tel. 0908 963 829 (p. Blašková).
Expozícia bola slávnostne otvorená 30. októbra 2011 za prítomnosti PhDr. Miloša Klátika, PhD., generálneho biskupa ECAV na Slovensku, pri príležitosti 215. výročia postavenia evanjelického a. v. kostola v Banskej Štiavnici (pozri Spravodajstvo - ECAV - 215. výročie posvätenia chrámu v Štiavnici).

Vo výstavných priestoroch sú prezentované dejiny Cirkevného zboru ECAV Banská Štiavnica a evanjelického školstva v Banskej Štiavnici v 16. − 20. storočí.

Vystavené fotografie archívnych dokumentov, starých tlačí, originálne zbierkové predmety dokladujú rozšírenie reformačných myšlienok Martina Luthera a Filipa Melanchtona v 16. storočí v Banskej Štiavnici, prijatie reformačného cirkevného, bohoslužobného a školského poriadku, vyznanie viery stredoslovenských banských miest, pôsobenie významných evanjelických farárov a učiteľov v Banskej Štiavnici od 16. až do 20. storočia.

Prezentované sú aj dejiny evanjelického lýcea, významní študenti študujúci na evanjelickom lýceu, knižnica evanjelického lýcea, pôsobenie evanjelického učiteľského ústavu, postavenie nových školských budov.

Pozornosť je venovaná aj významným osobnostiam, ktorí žili v Banskej Štiavnici a sú pochovaní na evanjelickom mestskom cintoríne za Klopačkou, ako aj životným osudom Márie Pischlovej-Gerzsöovej a Andreja Sládkoviča.

Kurátorka výstavy: Mgr. Adriana Matejková, PhD., presbyterka CZ ECAV v Banskej Štiavnici, odborná pracovníčka SBM v Banskej Štiavnici

Spoluorganizátori pri inštalovaní expozície: Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici, Ministerstvo vnútra SR, Štátny archív v Banskej Bystrici, pobočka Banská Štiavnica.

Poďakovanie patrí Mgr. Lenke Kusendovej, námestnej evanjelickej farárke v Banskej Štiavnici, Ľudmile Blaškovej, dozorkyni CZ, a presbyterom CZ ECAV v Banskej Štiavnici a ich rodinám.

Pri výbere výstavných predmetov, inštalácii a úprave expozičných priestorov, vypožičaní výstavných prvkov spolupracovali: Mgr. Mikuláš Čelko, Oľga Kuchtová, Helena Šušková, Juraj Blaško, Ľudovít Freigert, Dana Kámenová, Miroslav Kámen, Matej Kámen, Jozef Blahút, Zuzana Bosáková, Peter Bosák, Jana Petrovicová, za SBM: PhDr. Jozef Labuda, CSc., Zuzana Feherpatakyová, Alžbeta Rumanová, Ingrid Valachová, Renata Štrbová, Eva Hrnčiarová, Milan Brnák, Jozef Čabák a Mgr. Peter Jancsy.

Autori fotografií: Ľubomír Lužina, Adriana Matejková, Katarína Patschová, fotoarchív SBM v Banskej Štiavnici

Otvorenie výstavy pre širokú verejnosť sa konalo 23. novembra 2011 s účasťou Pohronského osvetového strediska Žiar nad Hronom pod záštitou primátorky mesta Banská Štiavnica.