Vyšiel Rozmer číslo 2 - 2017

Vyšiel Rozmer číslo 2 - 2017

Štvrťročník Rozmer – časopis pre kresťanskú duchovnú orientáciu ponúka prehľad o súčasnej náboženskej scéne. Renomovaní autori sa v ňom venujú problematike nových náboženských hnutí a siekt a približujuje históriu starovekých kultúr a svetových náboženstiev. Jeho vydavateľmi sú Ekumenická rada cirkví v SR a OZ Ekumenická spoločnosť pre štúdium siekt.
Obsah čísla 2/2017 Blahoslavení prenasledovaní – biblické slovo (Autor: Mgr. Dariusz Żuk-Olszewski, PhD.)

Čo po búrlivej dobe?
Sedemdesiate roky minulého storočia môžeme označiť za búrlivú éru nových náboženských hnutí na Západe. Isteže, konflikty s novými hnutiami sa odohrávali vždy a veľké množstvo ich prebieha aj v súčasnosti, ale práve v sedemdesiatych rokoch a ešte v nasledujúcom desaťročí boli spoločenské kontroverzie pravdepodobne najväčšie. Vzostup spoločenskej pozornosti zvyčajne nasledoval po tom, ako sa hnutia úspešne verejne prezentovali, ako rýchlo vzrástol počet ich členov, alebo ako bola zverejnená nejaká nezvyčajná súčasť ich náboženského života. S odstupom niekoľkých desaťročí sú namieste otázky, do akej miery boli a sú tieto hnutia skutočne úspešné a čo ich úspech alebo neúspech spôsobilo. (doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek, ThD.)

David Hogan – divotvorca alebo šarlatán?
David Hogan je misionár žijúci v Mexiku, ktorého služba sa vykazuje piatimi stovkami vzkriesení z mŕtvych a založením šesťsto zborov. Sám Hogan sa predstavuje veľmi stručne: „Volám sa David Hogan. Poviem vám, čím sa živím: Uzdravujem chorých, očisťujem malomocných, vyháňam démonov a kriesim mŕtvych. Nič iné…“. Kým jeho stúpenci a obdivovatelia ho pokladajú za jednu z najznámejších osobností súčasného charizmatického hnutia, mnoho konzervatívnych kresťanov ho so skepticizmom odmieta. (ThDr. Aleš Franc, ThD.)

Čarodejnícke procesy v dejinách Európy (2)
Tvrdenie, že kresťanstvo, predovšetkým Katolícka cirkev, spôsobilo stredoveké a včasne novoveké prenasledovanie bosoriek a čarodejníkov sa ukazuje vo svetle historických faktov ako falošné. Najmä čo sa týka prvých približne dvanástich storočí, keď čarodejnícke procesy so všetkými svojimi krvavými dôsledkami de facto zmizli z európskych dejín. Avšak smutnou pravdou tiež je, že v období renesancie približne od 14. do 17. storočia nastáva nový rozmach kultu diabla, bosoráctva a tragických procesov s bosorkami s prevažne vykonštruovanými obvineniami, ktoré sa končili väčšinou ich popravou. To je však dôsledok nie kresťanskej viery, ale jej kontaminácie pohanskými vplyvmi prevzatými jednak z antiky, jednak z orientálnych náboženstiev, o ktoré záujem od 13. storočia mohutne narastal, a najmä z germánskeho predkresťanského polyteizmu. (PhDr. Radomír Malý)

Svojský svet príťažlivých konšpirácií
Môžu konšpiračné teórie súvisieť so spracovaním duševnej traumy v živote človeka? Akú závažnú úlohu hrajú pri tvorbe konšpirácií emócie, pocity bezmocnosti a beznádeje? A čo tým získavajú autori konšpiračných teórií, ktorí pôsobia verejne a tieto teórie šíria? Majú ich životné príbehy niektoré spoločné znaky? Do akej miery sú konšpiračné teórie prepojené s politickým a náboženským radikalizmom? Na tieto otázky sa aspoň čiastočne pokúsiť dať odpoveď táto štúdia. (PhDr. Kristina Březinová)

Kresťania v krajinách Blízkeho východu (6)
Pokračovanie seriálu o kresťanstve na Blízkom východe tentoraz navštívi Gruzínsko, v ktorého dejinách sa striedali obdobia nezávislosti a rozkvetu s obdobiami vnútorných bojov a okupácií. Veľkou jednotiacou silou sa pre Gruzíncov stalo prijatie kresťanstva. To Gruzínsko za štátne náboženstvo vyhlásilo už v 4. storočí, ako druhá krajina na svete po susednom Arménsku. Kresťanstvo sa stalo podstatným znakom gruzínskej národnej identity, podnietilo vznik vlastného písma a rozvoj literatúry. (doc. ThDr. Jozef Trstenský, PhD.)

Islam za hradbami Veľkého múru
V súčasnosti v Číne žije približne 25 miliónov moslimov, čo je asi toľko, ako na celom území Európskej únie. Obývajú nielen pohraničné oblasti susediace so štátmi s moslimskou populáciou (Pakistan, Kazachstan, Tadžikistan), ale tiež centrálnu Čínu, kde len v Chuejskej autonómnej oblasti pôsobí až trojmiliónová menšina. V mestách sa moslimovia zoskupujú spravidla v ohraničených štvrtiach rozložených okolo mešity. Kedy a ako sa islam dostal do tejto krajiny, ako sa prispôsobil tamojšej kultúre a čím ju obohatil je témou tohto príspevku. (doc. ThDr. Jozef Trstenský, PhD.) Ranokresťanské sekty v prvých troch storočiach (10) V rubrike Míľniky dvoch tisícročí prinášame stručný prehľad kresťanských heréz. V tejto časti si predstavíme filozoficko-teologický smer pochádzajúci z Blízkeho východu – manicheizmus, ktorý bol syntézou viacerých náboženských smerov: starobabylonskej teozofie, staroperzského zoroastrizmu, budhistickej askézy, mozaizmu, ako aj kresťanstva. (Mgr. Branislav Dado, PhD.) Okrem uvedených tematických článkov je číslo doplnené spravodajským servisom z domova a zo zahraničia.

Záujemcovia si časopis Rozmer (štvrťročník) môžu objednať písomne na adrese: Redakcia časopisu Rozmer, Svoradova 3, 831 03 Bratislava; alebo telefonicky na čísle 02/207 22 838; resp. e-mailom na adrese rozmer@sekty.sk. Predplatné na rok 2017 a 2016 je po 10,00 €. Ponúkame možnosť objednať si za zvýhodnené ceny staršie ročníky 2008 až 2015 – každý iba za 4,00 €. S časopisom sa môžete oboznámiť a predplatiť si ho aj na jeho webovej stránke www.rozmer.sk.