Vyšiel časopis Rozmer 3 - 2014

V týchto dňoch vyšlo nové číslo štvrťročníka Rozmer – časopisu pre kresťanskú duchovnú orientáciu, ktorý čitateľovi ponúka prehľad o súčasnej náboženskej scéne. Renomovaní domáci a zahraniční autori sa v ňom venujú aktuálnej problematike nových náboženských hnutí a siekt, ako i javom, ktoré s touto tematikou bezprostredne súvisia. Vydavateľmi časopisu sú Ekumenická rada cirkví v SR a občianske združenie Ekumenická spoločnosť pre štúdium siekt.
Obsah čísla 3/2014

A za koho ma pokladáte vy? – biblické slovo (autor: ThDr. Boris Rakovský)

Satanizmus – revolta v znamení šelmy (3) – V dnešných časoch dochádza k devalvácii tradičných hodnôt a prejavuje sa to aj vo vzťahu k symbolom. Tie k nám prichádzajú z rôznych kultúr, nových vedných odborov a tiež z iných kontinentov. Napriek tomu, že pomocou nich hľadáme a definujeme svoju identitu, často pôvod a skutočný význam mnohých z nich nepoznáme. Nasledujúca časť štúdie o satanizme sa pokúsi poodhaliť satanskú symboliku a poukázať na jej vznik, význam a používanie, ako i na nebezpečenstvo, ktoré – najmä pre mladých ľudí – predstavuje. (autor: doc. ThDr. Jozef Trstenský, PhD.) Charizmatické prejavy Ducha Svätého? – Jedným z najkontroverznejších aspektov globálneho pentekostalizmu, obzvlášť jeho neocharizmatickej vetvy, sú rôzne extrémne prejavy ľudského správania, za ktorých pôvodcu sa označuje Duch Svätý. K tomuto náboženskému fenoménu zaujíma väčšinou skeptický až odmietavý postoj nielen sekulárna verejnosť, ale i kresťanské cirkvi hlavného prúdu. Na Slovensku sa bizarné manifestácie pripisované Duchu Svätému bežne vyskytujú v náboženskej praxi Kresťanského spoločenstva Milosť, ktoré je v našom geografickom kontexte vhodným objektom na ich opísanie a posúdenie. (autor: Ľubomír Martin Ondrášek, M.Div., Th.M.)

Ako zvládnuť sklamanie – Predpovede konca sveta – od očakávania Ježišovho návratu cez príchod Maitreyu až po lietajúce taniere – majú za sebou už bohatú históriu nezdarov. Proroci však takmer vždy majú naporúdzi osvedčené spôsoby, ako svojim stúpencom zdôvodniť svoju mylnú predpoveď a zakryť rozpaky, keď sa – ako obvykle – nič nestane. (autor: Dr. David V. Barrett)

Keď zlyhajú proroctvá... – Ak sa pozrieme spätným zrkadlom na dvetisícročné dejiny kresťanstva, môže nás prekvapiť, ako často sa v nich stretávame s vlnami masového poblúznenia, ktoré boli vyvolané opakujúcimi sa predpoveďami o blížiacom sa konci sveta a horúčkovitými prípravami na Ježišov druhý príchod na zem. Nejde však len o pohľad do dávnych dejín. Aj naša súčasnosť ukazuje, že strach, ktorý obdobné očakávania vyvolávajú, predstavuje mocnú motivačnú silu. Tá môže viesť až k vybičovaným a nepredvídateľným formám ľudského konania. Nielen v náboženskej oblasti, ale i v mimonáboženských a úplne svetských paralelách. (autor: MUDr. Mgr. Prokop Remeš)

Reinkarnácia – nekonečný kolobeh šancí? (1) – Viera v posmrtné prevteľovanie duší v 21. storočí takmer zľudovela u mnohých priaznivcov alternatívnych duchovných smerov. Myšlienky reinkarnácie sa tiež s veľkou chuťou chopili umelci, ezoterický, zábavný a filmový priemysel, aby tak vytvorili nespočetné variácie o paralelných svetoch, putovaní duší a komunikácii so zosnulými. Ezoterický priemysel ponúka i hádanie a veštenie budúcich a minulých životov. Cieľom tejto štúdie je zamyslieť sa nad príčinami súčasnej popularity viery v prevteľovanie. Čím je táto viera lákavá aj v našich časoch? Čo prináša človeku modernej doby? A čím sa moderná forma viery v reinkarnáciu odlišuje od pôvodného učenia východných náboženstiev? (autor: PhDr. Kristina Březinová)

Cúvajúca reforma v Katolíckej cirkvi (2) – Dvadsiate storočie prinieslo v Európe výrazný odliv z kresťanstva, nevynímajúc pritom ani Katolícku cirkev. Niektoré skupiny katolíkov vidia jednu z príčin tohto nelichotivého javu aj v Druhom vatikánskom koncile, ktorý priniesol mnoho nových prvkov pre chápanie Kristovho učenia, Cirkvi a jej sebapochopenie a otvorenie sa dialógu so svetom, inými náboženstvami a kresťanskými konfesiami. Okrem skupín, ktoré sa usilujú byť nejakým spôsobom v kontakte s Vatikánom, sú tu však aj zoskupenia, ktoré sa svojimi radikálnymi postojmi samé vylučujú z Cirkvi – striktne odmietajú všetky najdôležitejšie pokoncilové zmeny a nesúhlasia ani s iniciatívou pápežov smerom k medzináboženskému a ekumenickému dialógu. (autor: doc. ThDr. PaedDr. Róbert Sarka, PhD.) Náboženstvá pred príchodom Svetla (3) – Dôležitou kolískou ľudskej civilizácie je i staroveký Egypt. Jedinečnosť jeho civilizácie dnes vidíme v náboženských a literárnych textoch, sochárstve, reliéfnom umení i architektúre. V tomto pokračovaní seriálu o predkresťanských náboženstvách si predstavíme základné vlastnosti egyptského náboženstva, ako aj význam a postavenie faraóna, kňazov a egyptské mýty o stvorení sveta. (autor: doc. ThDr. Jozef Trstenský, PhD.);

Sekty v období druhého Jeruzalemského chrámu (7) – V rubrike Míľniky dvoch tisícročí prinášame stručný prehľad kresťanských heréz a náboženských hnutí pôsobiacich od čias ranej Cirkvi až po súčasnosť. V tejto časti sa autor vrátil až do obdobia druhého Jeruzalemského chrámu a bližšie predstavil náboženskú skupinu nazorejcov. (autor: doc. Mgr. František Ábel, PhD.) Okrem uvedených článkov je číslo doplnené spravodajským servisom z domova a zo zahraničia.

Záujemcovia si časopis Rozmer (štvrťročník) môžu objednať písomne na adrese: Redakcia časopisu Rozmer, Svoradova 3, 831 03 Bratislava 1; alebo telefonicky na čísle 02/207 22 838; respektíve e-mailom na adrese rozmer@sekty.sk. Predplatné na rok 2014 je 10,00 €. Ponúkame tiež možnosť objednať si za zvýhodnené ceny aj staršie ročníky: ročník 2013 za 8 €, ročníky 2008 až 2012 po 4,00 € a ročník 2007 (iba čísla 2 až 4) za 3 €. S časopisom sa môžete oboznámiť aj na jeho webstránke http://www.rozmer.sk.