Vyšiel časopis Rozmer 1 - 2015

V týchto dňoch vyšlo nové číslo štvrťročníka Rozmer – časopisu pre kresťanskú duchovnú orientáciu, ktorý čitateľovi ponúka prehľad o súčasnej náboženskej scéne. Renomovaní domáci a zahraniční autori sa v ňom venujú aktuálnej problematike nových náboženských hnutí a siekt, ako i javom, ktoré s touto tematikou bezprostredne súvisia. Vydavateľmi časopisu sú Ekumenická rada cirkví v SR a OZ Ekumenická spoločnosť pre štúdium siekt.
Obsah čísla 1/2015

Jediné znamenie – biblické slovo (Autor: PhDr. Ing. Tibor Máhrik, PhD.) Zážitok a skúsenosť vo vyspelej spiritualite – V súčasnosti badať v kostoloch tradičných cirkví odliv mladých ľudí. Príčin tohto javu môže byť viacero. Okrem konzumného spôsobu života to môže byť i tzv. zážitková spiritualita objavujúca sa v početných alternatívnych náboženských smeroch. Štúdia sleduje, čím je charakteristická a či je skutočne najvhodnejšia pre oživenie nášho duchovného života. V závere sa zmieňuje aj o výzvach, ktoré táto spiritualita predkladá tradičným cirkvám. (Autor: doc. ThDr. PaedDr. Róbert Sarka, PhD.)

Postmoderný charakter zážitkovej spirituality – Javy súvisiace so zážitkovou spiritualitou majú častú asociáciu so sektami a s kultmi, no vyskytujú sa aj v prostredí kresťanskej spirituality či dokonca sekulárnej oblasti života jednotlivca a sociálnych skupín. Dejiny dokazujú ich výskyt v každej kultúre a civilizácii a existujú aj v našom superinformačnom storočí. Aké sú príčiny týchto javov? Kedy vznikli? Predstavujú alebo nepredstavujú riziko, že zmenia dané prostredie deštrukčným spôsobom? Za akých okolností sa im darí, získavajú popularitu a rastúci vplyv? (Autor: PhDr. Ing. Tibor Máhrik, PhD.) Sú duchovné zážitky produktom aktivít mozgu? – Ľudstvo vždy sprevádzal záujem o duchovnú oblasť. Po stáročia sa ňou zaoberá filozofia a teológia, neskôr sa k nim pridala antropológia, psychológia, religionistika a sociológia. V historickom kontexte možno pozorovať neutíchajúce úsilie pochopiť a vysvetliť ľudskú religiozitu. Mystici, svätci alebo ľudia, ktorí hlboko prežívajú svoju vieru a zažívajú rôzne náboženské skúsenosti, sa stali výzvou aj pre empirické vedy. Napríklad pre pomerne mladý interdisciplinárny odbor neuroteológiu usilujúcu sa biologicky objasniť podstatu náboženských zážitkov. (Autor: doc. ThDr. Jozef Trstenský, PhD.)

Fenomén zážitku v katolíckej charizmatickej obnove – K fenoménom súčasnosti patrí i zdôrazňovanie dôležitosti zážitkov. Ten sa i v mnohých kresťanských spoločenstvách začal vnímať ako jedno z kľúčových kritérií živosti viery ich členov. Cieľom príspevku nie je spochybniť pozitívny význam emócií v duchovnom živote kresťana, ale zamyslieť sa nad ich správnym miestom a nad rizikami a problémami, ktoré prináša ich prílišné zdôrazňovanie. Autor v ňom približuje niekoľko postrehov z výskumov poľských odborníkov z oblasti sociológie náboženstva, teológie a religionistiky, ktorí sa profesionálne zaoberajú skúmaním zážitkovej spirituality v katolíckom charizmatickom prostredí. (Autor: Mgr. Dariusz Żuk-Olszewski, PhD.)

Ulf Ekman: Z Uppsaly do Ríma – Pri pohľade na dianie v európskom pentekostalizme v minulom roku možno konštatovať, že jednou z najvýznamnejších udalostí bolo konvertovanie Ulfa Ekmana, medzinárodne známeho neocharizmatického pastora a zakladateľa švédskej cirkvi Slovo života, do Katolíckej cirkvi. Autor vo svojom príspevku približuje Ekmanovo duchovné trajektórium z Uppsaly do Ríma a stručne opisuje dôvody jeho rozhodnutia konvertovať na katolícku vieru, ako aj reakcie, ktoré tento krok sprevádzali. (Autor: Ľubomír Martin Ondrášek, M.Div., Th.M.)

Démonológia v dielach cirkevných otcov (2) – Druhá časť sondy do ranokresťanskej démonológie sa snaží priblížiť chápanie tejto otázky v monastickej literatúre, ktorá v rámci patrológie tvorí bohatú a početnú knižnicu. Vzhľadom na zvolenú tému autora príspevku zaujali najmä tie jej časti, v ktorých sa hovorí o zlých duchoch, ich pôsobení a hlavne o spôsobe, ako čeliť ich sile a zvodom. (Autor: Mgr. Branislav Dado, PhD.)
Náboženstvá pred príchodom Svetla (5) – Tajomná civilizácia Chetitov už dlhé roky priťahuje nielen odbornú, ale i laickú verejnosť. Ich ríša existovala pred viac než štyrmi tisíckami rokov a v čase svojej najväčšej slávy zaberala územie Malej Ázie, Sýrie, Libanonu, dokonca aj oblasť severnej Palestíny, o čom svedčia i viaceré starozákonné zmienky. Aj na území súčasného Turecka nájdeme niekoľko miest, ktorých osudy sú posplietané s chetitskou civilizáciou. Príspevok približuje náboženstvo tejto dnes už zaniknutej pozoruhodnej starobylej ríše. (Autor: doc. ThDr. Jozef Trstenský, PhD.) Ranokresťanské sekty v prvých troch storočiach (1) – V rubrike Míľniky dvoch tisícročí prinášame stručný prehľad kresťanských heréz. V tejto časti si predstavíme židokresťanskú gnostickú sektu elkasaistov. (Autor: Mgr. Branislav Dado, PhD.)
Okrem uvedených článkov je číslo doplnené spravodajským servisom z domova a zo zahraničia. V rámci monitoringu webu uverejňujeme príspevok o kontroverznej alternatívnej liečiteľskej metóde – irisdiagnostike.

Záujemcovia si časopis Rozmer (štvrťročník) môžu objednať písomne na adrese: Redakcia časopisu Rozmer, Svoradova 3, 831 03 Bratislava; alebo telefonicky na čísle 02/207 22 838; respektíve e-mailom na adrese rozmer@sekty.sk. Predplatné na rok 2015 a 2014 je po 10,00 €. Ponúkame tiež možnosť objednať si za zvýhodnené ceny aj niektoré staršie ročníky: ročník 2013 za 6 €, ročníky 2008 až 2012 po 4,00 € a ročník 2007 (iba čísla 2 až 4) za 3 €. S časopisom sa môžete oboznámiť aj na jeho webstránke http://www.rozmer.sk.