Vernisáž výstavy Prvé slovenské gymnázium Revúca. 150 rokov

25. 9. 2012 o 16.30 hod. sa bude v Múzeu školstva a pedagogiky na Hálovej 16 v Bratislave konať vernisáž výstavy Prvé slovenské gymnázium Revúca. 150 rokov pri príležitosti 150. výročia jeho založenia.
Nad výstavou, ktorá chce dejiny tejto prvej slovenskej školy predstaviť trochu netradične, prevzal záštitu minister školstva, vedy, výskumu a športu p. Dušan Čaplovič.

Pred 150 rokmi, presne 16. septembra 1862, sa slávnostnými službami Božími v Evanjelickom chráme v Revúcej začala písať história prvej slovenskej strednej školy - Slovenského ev. a. v. patronátního gymnázia. Múzeum školstva a pedagogiky si toto výročie pripomína výstavou, ktorá má priblížiť nielen dejiny školy, ale aj život jej študentov a profesorov.

Výstava je rozdelená na dve časti. Prvá časť približuje Revúcu v dobe vzniku gymnázia. Návštevníci sa zoznámia s mestom, jeho koloritom, môžu tu vidieť hlavné dominanty – mestskú radnicu či evanjelický kostol. Tieto budovy zároveň symbolizujú úlohu mesta a cirkvi pri zrode gymnázia. Panely stručne predstavujú aj najvýraznejšie osobnosti, ktoré boli so vznikom a budovaním gymnázia späté – či už z radov mešťanostov, alebo z radov cirkvi. Výstava sa venuje i kultúrnemu životu, ktorý v meste pulzoval a bol vo výraznej miere formovaný práve revúckym gymnáziom. V strede „mesta“ stojí rebrinový voz, dopravný prostriedok, ktorý každoročne pred začatím školského roku do Revúcej privážal študentov, naložený všetkým, čo k životu v škole potrebovali.

Druhá časť výstavy nás zavedie už do samotnej školy. Priblíži atmosféru školskej triedy z druhej polovice 19. storočia, s drevenými lavicami, stolom pre učiteľa a tabuľou. Návštevník si môže prezrieť učebné pomôcky a učebnice, z ktorých sa na gymnáziu učilo. Celkový pohľad na prvú budovu gymnázia mu ponúka jej veľkorozmerná maketa. Zvláštna pozornosť je tu venovaná vyučovaniu telocviku, ktorý sa v Revúcej vyučoval ako na jednej z mála škôl v Uhorsku. Školský dvor bol z iniciatívy prof. Zocha a Ormisa vybavený telocvičným zariadením, ktoré názorne sprítomňuje jeho maketa. Návštevníci výstavy sa popri „veľkých dejinách“ školy zoznámia i s každodennými radosťami a starosťami života gymnázia, ktoré boli spracované na základe osobných spomienok a memoárov študentov a profesorov. Dozviete sa napríklad, ako študenti bývali, čo jedávali, ako trávili svoj voľný čas, ale aj to, čo všetko sa učili, aké bolo zadanie prvých slovenských maturít a mnoho iného.

Záver je venovaný reflexii histórie revúckeho gymnázia prostredníctvom publikácií o dejinách školy. Výstava bude sprevádzaná vzdelávacími programami pre základné i stredné školy. Viac informácií o výstave, ako aj o sprievodných podujatiach nájdete na webovej stránke www.msap.sk.

Trvanie výstavy: 25. september 2012 – 31. december 2013
Miesto: Múzeum školstva a pedagogiky, Hálova 16, Bratislava-Petržalka (prístavba SPŠ elektrotechnickej)
Autori výstavy: Mgr. Martina Kočí , PhDr. Vladimír Michalička, CSc., PhDr. Daniela Vaněková
Grafický návrh a realizácia: Ateliér N°81, Ing. arch. Zuzana Vaněková