V Budapešti odhalia pamätnú tabuľu Jánovi Kollárovi

V nedeľu 12. júna 2011 bude v Budapešti odhalená pamätná tabuľa Jánovi Kollárovi, a to v rámci osláv 200. výročia posvätenia Evanjelického kostola na dnešnom Deákovom námestí. Za ECAV na Slovensku sa na slávnostiach zúčastní dištriktuálny biskup Milan Krivda.
Na Evanjelickom kostole na Deákovom námestí bude pri tejto príležitosti odhalená aj pamätná tabuľa o posvätení chrámu v roku 1811, a to v troch jazykoch na pamiatku toho, že tam vtedy jestvoval trojjazyčný maďarsko-nemecko-slovenský evanjelický a. v. cirkevný zbor.

Slávnostné služby Božie v kostole na Deákovom námestí sa začnú o 10.00 hod. Kázať bude predsedajúci biskup ECAV v Maďarsku Péter Gáncs; na liturgii sa zúčastnia cirkevný hlavný radca Karl Schiefermair z Rakúska a dištriktuálny biskup ECAV na Slovensku Milan Krivda, ktorý sa prihovorí aj na slávnosti odhalenia pamätných tabúľ.

V chráme na Deákovom námestí pôsobil Ján Kolár ako evanjelický farár od roku 1819 do roku 1849, keď ho menovali za mimoriadneho profesora slovanských starožitností na univerzite vo Viedni.
Počas jeho temer tridsaťročného pôsobenia sa tento kostol stal dôležitým centrom národného života pešťbudínskych Slovákov. Tu Kollár konfirmoval aj Šándora Petőfiho. V Pešti napísal všetky svoje vrcholné diela - Básně (1821), Slávy dcera (1824, 1832), Písně světské lidu slávského v Uhřích (1823), Čítanka (1825), Šlabikár pro dítky (1826), Národnie zpiewanky (1834, 1835), Kázně a řeči, Dobré vlastnosti národu slovanského (1822), O literárnej vzájemnosti mezi kmeny a nářečími slávskymi (1835 - 1837), Cestopisy (1841; 1844).

Zároveň bude odhalená aj pamätná tabuľa biskupovi Józsefovi Szekácsovi, ktorý tu tiež dlhé roky pôsobil. Bol synom slovenských rodičov, ktorí sa prisťahovali na Dolnú zem – narodil sa v Orozsháze.

Po ukončení slávnosti na Deákovom námestí pripravil Slovenský evanjelický cirkevný zbor v Budapešti v Lutherovom dvore na Rákocziho triede 57/A o konferenciu na tému Činnosť Jána Kollára, 30 rokov slúžiaceho na Deákovom námestí, ktorá sa začne o 15.00 hod. Prednášať budú profesori Róbert Seman Kiss, László Matús a Anna Divičanová.

Hosťami budú predsedajúci biskup ECAV v Maďarsku Péter Gáncs a dištriktuálny biskup ECAV na Slovensku Milan Krivda. Na slávnosti sa zúčastnia aj zástupcovia pražského Spolku Jána Kollára, rodáci z Mošoviec, zástupcovia SNK a MS v Martine a ďalší hostia.