TRANOSCIUS PONÚKA - 2010

Svetlo. Biblické histórie. 2., upravené vydanie; zostavil Karol Gabriš;
Zhora dané; zostavili N. Baráthová a Z. Zimániová
1. Jaroslav Moncoľ: Zákon a evanjelium
V Tranosciu vyšla koncom roka 2009 kniha Zákon a evanjelium od Jaroslava Moncoľa. S autorom sme sa porozprávali nielen o jej obsahu, ale aj o tom, prečo je práve zákon a evanjelium témou, ktorou sa zaoberá takmer celý život.

Brat farár, mohli by ste čitateľom Posla v krátkosti predstaviť dielo Zákon a evanjelium?
Témou zákona a evanjelia som sa zaoberal po celý svoj život. Od mladosti som si kládol otázku: Ako budem spasený? Bol to naozaj predovšetkým profesor Ján Beblavý, ktorý mi počas štúdia na Slovenskej evanjelickej bohosloveckej fakulte ukázal cestu Božej pravdy – teda čomu máme veriť a ako máme žiť. Práve téma zákon a evanjelium to výborne zhrňuje a dáva odpovede na tieto dve dôležité otázky – otázku spasenia a toho, ako máme žiť.

Akému okruhu čitateľov je vaša kniha určená?
Keďže som ako farár aktívne pôsobil v rokoch náboženského útlaku, mal som možnosť znova a znova sledovať stiesnenosť, s akou konfirmačná mládež – vystavená dvojitej morálke (v škole vedená k ateizmu) – ťažko prijíma Božie pravdy. Náboženská výchova v škole nebola takmer žiadna, alebo len veľmi skromná a nedávala priestor na upevňovanie napríklad povedomia, prečo som evanjelik. Celé generácie smutne známych 40. rokov majú len hmlisté predstavy o týchto veciach. Najmä na týchto ľudí som myslel pri písaní tejto knihy. Keď po roku 1989 dochádzalo k dodatočných konfirmáciám, zas tu bola zjavná časová stiesnenosť. Ani vysokoškoláci, ani mladí ľudia v pracovnom pomere, ktorí dodatočne žiadali o konfirmáciu nemali dostatok priestoru na zvládnutie poznatkov, povedzme ani len konfirmačnej príručky, Preto je mojou túžbou, aby práve stredná generácia radových členov našej cirkvi siahla po mojej knihe. A okrem toho, isteže ma bude veľmi tešiť, ak problematika zákona a evanjelia zaujme aj iné vekové kategórie našich veriacich.

Ako dlho ste sa venovali písaniu tohto diela?
Materiál som si zhromažďoval už od mladosti, ako kaplán. Veľmi podnetným prameňom bolo pre mňa dielo švédskeho profesora a biskupa Andersa Nygrena Eros et Agapé. Knihu som začal spisovať v marci 1996 a skončil som v marci 2002, teda to trvalo práve 6 rokov.

Prečo ste si za svoju celoživotnú tému vybrali práve zákon a evanjelium?
Zákon a evanjelium sa v teológii nazýva generálnou témou, lebo zasahuje do všetkých otázok teológie. A to všetko dôležité je, že každému veriacemu ukazuje práve smer života. A to aj čo sa týka viery, aj skutkov kresťana. Preto i mne bola táto téma vždy kompasom.
Z. Zimániová, EPST

2. Svetlo. Biblické histórie
V Tranosciu vyšlo 2., upravené vydanie knihy Svetlo. Biblické histórie, ktorá zostavil Karol Gabriš. Nové vydanie je doplnené dokumentárnymi fotografiami geografických reálií, miest či stavieb, ktoré sa spomínajú v Biblii, a biblickými citátmi k jednotlivým príbehom.

„Svetlo“ je prehľadným a verným prerozprávaním kľúčových biblických príbehov zo Starej i Novej zmluvy. Stará zmluva je rozdelená na časti: Prehistória, Doba patriarchov, Doba Mojžišova, Od Józuu po kráľov, Doba sudcov, Doba kráľov, Doba zajatia Izraela a návrat zo zajatia. Nová zmluva je obsiahnutá v príbehoch častí: Pred vystúpením Ježiša Krista, Vystúpenie Ježiša Krista, Ježišove skutky, Ježišove podobenstvá, Ježišovo utrpenie a smrť, Začiatky kresťanskej cirkvi.
-nk-, EPST

3. Zhora dané – zbierka scénok
Vydavateľstvo Tranoscius prišlo na knižný trh s novou zbierkou príležitostných kresťanských scénok Zhora dané. O knihe sme sa porozprávali s jednou zo zostavovateliek Zuzanou Zimániovou.

Ako vznikol nápad zozbierať scénky na rôzne príležitosti a ponúknuť ich v knižnej podobe širokej (nielen) evanjelickej verejnosti?
Spoločne s Norou Baráthovou, uznávanou autorkou a historičkou, sme vychádzali z poznatku, že pracovníci s deťmi a mládežou v cirkevných zboroch majú k dispozícii veľmi málo serióznych podkladov pre nacvičovanie príležitostných vystúpení a divadielok. Preto sme siahli do vlastných „zásob“ a prostredníctvom Posla sme oslovili aj iných autorov, aby nám poslali svoje scénky. Odozva bola skutočne nečakaná: prišli nám desiatky scenárov, z ktorých sme potom urobili výber.

Čo všetko teda zbierka Zhora dané obsahuje?
Čitateľ v nej nájde približne 60 scénok rozdelených do troch kapitol. V prvej ponúkame scénky a divadielka na vianočné vystúpenia, druhý okruh tvoria materiály k Veľkej noci a v poslednej časti sú scenáre na rôzne príležitosti – Deň matiek, Pamiatka reformácie, vnútromisijné podujatia a pod.
Snažili sme sa zbierku koncipovať tak, aby si v nej „to svoje“ našli všetky generácie. To znamená, že okrem detských a mládežníckych scénok prinášame scenáre aj pre divadelné predstavenia dospelých.
Aj touto cestou sa chcem poďakovať všetkým autorom, ktorí nám zaslali svoje dielka, a aj keď sa do výberu nedostali všetky, presvedčili sme sa o tom, že v evanjelickej cirkvi máme stále dostatok nadšencov ochotných venovať svoj voľný čas práci s deťmi a mladými a prispieť tak aj k rozvoju kultúrneho povedomia veriacich.
-mk-, EPST