SYNODA ECAV NA SLOVENSKU 2011

Predsedníctvo Synody ECAV na Slovensku v zmysle cirkevného zákona č. 15/99, § 2, ods. 1 o rokovacom poriadku v orgánoch v organizačných jednotiek ECAV na Slovensku zvolalo tohtoročnú Synodu ECAV na Slovensku do Trenčianskych Teplíc na dni 24. - 25. júna 2011 (piatok - sobota).
Synoda bude zasadať v v hoteli Most slávy v Trenčianskych Tepliciach, Ul. 17. novembra 11.

Slávnostné otvorenie Synody ECAV 2011 sa uskutoční v Evanjelickom a. v. kostole v Trenčianskych Tepliciach v piatok 24. 6. 2010 o 9.30 hod. Slávnostným kazateľom na otváracích službách Božích bude námestník biskupa Sliezskej cirkvi evanjelickej a. v. Jan Waclawek.

Synoda ECAV 2011 bude rokovať o správach o činnosti jednotlivých grémií ECAV na Slovensku v období od predchádzajúcej synody, ako aj o niektorých legislatívnych zmenách v Ústave ECAV na Slovensku a v cirkevných zákonoch. Časový a obsahový program Synody ECAV na Slovensku 2010 je v prílohe.

Synoda ECAV 2011 bude venovaná aj spomienke na 90. výročie konania Trenčianskoteplickej synody, ktorá má významné miesto v dejinách našej cirkvi. Prednáška o Trenčianskoteplickej synode sa uskutoční v čase od 19.30 do 20.30 hod. v hoteli Most slávy.

Synoda v Trenčianskych Tepliciach v roku 1921 potvrdila zriadenie Cirkvi evanjelickej augšburského vyznania na Slovensku. Účastníci synody schválili cirkevnú ústavu - Ústavu Cirkve evanjelickej augšburského vyznania na Slovensku, ktorú československá vláda potvrdila 10. 5. 1922 zákonom č. 61/1922 Zb. Táto cirkevná ústava nadväzovala na základné právne normy prvej ústavy evanjelikov v bývalom Uhorsku z roku 1893. Potvrdila synodálno-presbyteriálny systém správy cirkvi a zdôraznila jej demokratický charakter. V zmysle tejto ústavy sa evanjelická cirkev až do roku 1949 spravovala autonómne. Hlavnou zásadou cirkevnej autonómie bolo, že cirkev v rámci štátnych zákonov existovala úplne slobodne a samosprávne.

Synoda ECAV na Slovensku je najvyšší orgán ECAV na Slovensku. Koná sa každý rok. Na synode bude prítomných cca 100 účastníkov spomedzi duchovných aj neordinovaných členov cirkvi: 80 členov Synody ECAV na Slovensku (členovia Synody s rozhodujúcim hlasom, Predsedníctvo ECAV na Slovensku, predsedníctva Východného a Západného dištriktu ECAV na Slovensku a členovia Synody s poradným hlasom), ako aj pozvaní hostia zo Slovenska i zo zahraničných partnerských cirkví.

Vložené 20. 6. 2011