Svetový deň modlitieb bude v piatok 4. 3.

Väčšina kresťanských cirkví na Slovensku sa aj v tomto roku zapojí do tradičného Ekumenického svetového dňa modlitieb (ESDM), ktorý sa koná vždy prvý marcový piatok - tentoraz 4. marca. TASR informovali Zlatica Kerekrétiová a Kvetuša Halačiová.
Každý rok ho tematicky pripravujú kresťanské ženy z inej krajiny sveta pre všetkých kresťanov - mužov, ženy, deti a mládež. Vlani to boli ženy z afrického Kamerunu a v tomto roku liturgické témy pripravili kresťanské ženy z Čile. V jednotlivých krajinách podujatie organizačne zabezpečujú členky národných prípravných výborov. V súčasnosti sa ESDM koná vo viac ako 170 krajinách sveta.

"Mottom tohtoročného Svetového dňa modlitieb je myšlienka z Evanjelia podľa Marka - Koľko máte chleba," uviedla členka prípravného výboru podujatia Zlatica Kerekrétiová. Na spoločných stretnutiach veriacich v kresťanských kostoloch a modlitebniach sa čítajú texty z Biblie, veriaci sa modlia za potreby sveta a krajiny, ktorá v tom-ktorom roku pripravila materiály pre ESDM. V tomto roku sa veriaci budú modliť za obyvateľov Čile a bližšie sa oboznámia s ich životom. V mnohých farnostiach a cirkevných zboroch premietnu diapozitívy z tejto juhoamerickej krajiny.

Ako doplnila ďalšia členka prípravného výboru ESDM na Slovensku Kvetuša Halačiová, v kostoloch a modlitebniach sa v uvedený deň robí aj finančná zbierka na podporu konkrétneho, vopred vybraného projektu. V roku 2011 sa vyzbierané prostriedky použijú na projekt vzdelávania pôvodných obyvateľov Čile.

Podľa slov K. Halačiovej sa v Bratislave a okolí tento rok zapája do ESDM Rímskokatolícka cirkev, Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku, Reformovaná kresťanská cirkev, Bratská jednota baptistov, Cirkev bratská a Evanjelická cirkev metodistická.

Prvé modlitbové stretnutie kresťanov sa v tomto roku uskutoční už v predvečer ESDM - vo štvrtok 3. marca o 19.00 hod. v rímskokatolíckom Kostole sv. Ducha v Devínskej Novej Vsi a pripravujú ho katolíci spoločne s evanjelikmi z Bratislavy-Dúbravky. V Bratislave sa kresťania budú spoločne modliť v piatok 4. marca: v Katedrále sv. Martina (o 17.00 hod.), rímskokatolíckom Kostole Sedembolestnej Panny Márie na Betliarskej ul. v Petržalke (19.30 hod.) a v modlitebni Cirkvi bratskej na Cukrovej ul. (o 19.00 hod.).

História Svetového dňa modlitieb sa začala písať v roku 1887, keď sa v USA - v Missouri - zišlo asi 300 žien z 11 kresťanských cirkví, aby založili misijné združenie žien na pomoc chudobným prisťahovalcom prichádzajúcim za prácou do Ameriky. Neskôr slávenie dňa modlitieb nadobúdalo nové rozmery a šírilo sa do celého sveta. V Európe sa toto ekumenické laické hnutie rozšírilo najmä po 2. svetovej vojne. Kresťania na Slovensku sa do tohto medzinárodného ekumenického podujatia zapájajú niekoľko desaťročí.