Svätodušné sviatky 12. a 13. júna 2011

Svätodušné sviatky – sviatky zoslania Ducha Svätého - tento rok pripadli na 12. a 13. júna. Prvú slávnosť svätodušnú slávime v nedeľu 12. júna. V pondelok 13. júna svätíme 2. slávnosť svätodušnú. Svätodušné sviatky sú spolu s vianočnými a veľkonočnými sviatkami najvýznamnejšie kresťanské, tzv. výročité sviatky.
Svätodušná nedeľa (Pentecoste) sa slávi 50 dní po Veľkej noci. Veriaci si pripomínajú udalosť, keď Ježišovi učeníci zhromaždení v Jeruzaleme boli naplnení Duchom Svätým, ako je to opísané v Skutkoch apoštolov 2, 1 – 4: „Keď prišiel deň Letníc, boli spolu na jednom mieste. Tu zrazu povstal zvuk z neba, ako keď sa prudký vietor valí, a naplnil celý dom, v ktorom sedeli. I ukázali sa im rozdelené jazyky akoby z ohňa, a usadili sa na každého z nich a Duch Svätý naplnil všetkých, takže začali hovoriť inými jazykmi, ako im Duch dával hovoriť."

Táto udalosť je splnením zasľúbenia, ktoré dal Pán Ježiš Kristus svojim učeníkom (J 14): Neopustím vás ako siroty, prídem k vám. A ja budem prosiť Otca a dá vám iného Radcu, aby bol s vami až naveky – Ducha pravdy... Ten vás naučí všetkému a pripomenie vám všetko, čo som vám hovoril.“

Tento deň je aj dňom vzniku kresťanskej cirkvi, lebo pod pôsobením Ducha Svätého vtedy v Jeruzaleme prijalo vieru v Ježiša Krista a dalo sa pokrstiť viac ako tritisíc ľudí.

Svätodušné slávnosti sú však pre kresťanov nielen spomienkovou slávnosťou na veľkú udalosť, ktorá sa udiala na začiatku nášho letopočtu, ale nás aj upozorňujú na trvalý význam, hodnotu a požehnanie Boha Ducha Svätého. Dielo Ducha Svätého sprostredkuje poznanie Pána Ježiša Krista, vieru v Trojjediného Pána Boha; volá nás k úprimnému pokániu a ku pozitívnej zmene života, vytvára spoločenstvo veriacich s Pánom Bohom.

Apoštol Pavel v Liste Galatským (5, 22 – 23) podáva zoznam toho, čo nazýva ovocím Ducha. Ide o vlastnosti, ktoré majú charakterizovať každého kresťana: ovocie Ducha je láska, radosť, pokoj, zhovievavosť, nežnosť (láskavosť), dobrotivosť, vernosť, miernosť, zdržanlivosť (sebaovládanie).