Slávnosť znovuposvätenia kostola v Krompachoch

CZ ECAV Spišské Vlachy, dcérocirkev Krompachy, vás srdečne pozýva na slávnosť znovuposvätenia ev. a. v. kostola po jeho generálnej oprave 28. 10. 2012 o 10.00 hod. za účasti biskupa VD Slavomíra Sabola.
Krompašský cirkevný zbor vznikol v 16. storočí. Kostol bol postavený v roku 1790. Pôvodný drevený kostol nahradili v roku 1883 murovanou stavbou v novogotickom slohu. Má predstavanú vežu zakončenú ihlanovou strechou. V oknách presbytéria sú vitráže s postavami Martina Luthera a Filipa Melanchtona. Vtedy zbor patril do Spišského banského seniorátu s prevažne nemeckými veriacimi. Po roku 1900 začal vzrastať počet slovenských veriacich. V roku 1940 sa zbor rozdelil, pričom nemecká časť sa pripojila k Nemeckej evanjelickej cirkvi. Po roku 1945 väčšina nemeckých veriacich odišla a zbor sa zjednotil v rámci vtedajšieho Spišského seniorátu.

Od 1. 1. 2009 zbor patrí do Tatranského seniorátu. Od roku 2009 je administrovaný zo Spišskej Novej Vsi Jaroslavom Matysom, zborovou dozorkyňou je Soňa Grinvalská. V súčasnosti má 67 veriacich.