Pozývame vás do Veľkého Krtíša

V rámci III. konferencie slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí vás pozývame na otváracie služby Božie v stredu 27. 6. 2012 o 19:00 v Ev. a. v. kostole vo Veľkom Krtíši. V dome kultúry sa vo štvrtok 28. 6. 2012 o 18:00 uskutoční vernisáž z tvorby zahraničných Sloveniek. Na ňu nadviaže spoločenský program od 18:30. Srdečne pozývame aj občanov mesta.
Na službách Božích kázňou slova Božieho poslúži biskup Východného dištriktu Slavomír Sabol. Hudobný sprievod piesní a liturgie zabezpečí kapela KVD.

Výstava v Dome kultúry sa uskutoční v spolupráci s Mestským osvetovým strediskom Vystavovať bude Lucia Kubicová (Taliansko), Viera D´Agnostini (Francúzsko) a Iveta Galbavá (Česko). Vernisáž sa bude konať v Dome kultúry vo Veľkom Krtíši v čase od 18.00 do 18.30 hod. Výstava potrvá do piatka 29. júna.

Spoločenský program v Dome kultúry vo štvrtok od 18.30 do 20.00 hod. je tiež pripravený nielen pre účastníkov konferencie, ale aj pre obyvateľov mesta. Vystúpi detský súbor Krtíšanček, folklórna skupina z Dolnej Strehovej a spevokol Nádej z evanjelického cirkevného zboru vo Veľkom Krtíši. Hostia zo zahraničia sa budú prezentovať nezvyčajným multijazykovým poeticko-hudobným pásmo pod názvom K výšinám, ktoré je zostavené z básní slovenských autorov. Recitovať budú Naďa Hammarberg (Švédsko), Zuzana Pengue (Taliansko), Lucia Torchio (Taliansko), Iveta Galbavá (ČR), Janka Haluková (ČR) a Dušan Tóth (Kanada), zaspieva Zuzana Pengue (Taliansko). Pásmo pripravil Dušan Tóth, ev. farár, režisér Slovenského divadla v Toronte.

***
III. konferencia slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí sa bude konať vo Veľkom Krtíši v dňoch 27. – 29. 6. 2012. Na Slovensko prídu Slováci zo Srbska, z Maďarska, Rumunska, Chorvátska, Česka, no aj z USA, Kanady, zo Švédska, z Francúzska, Talianska i z Nemecka. Miestom jej konania sa stane Veľký Krtíš, mesto v Novohrade s bohatými národno-kultúrnymi tradíciami, odkiaľ sa v minulosti najviac Slovákov vysťahovalo na Dolnú zem.

Konferenciu na tému Pohľad do budúcnosti – Vieme, ako a komu odovzdáme štafetu? pod biblickým mottom „Neopustím vás ako siroty, prídem k vám“ (Ján 14, 18) organizuje Prípravný výbor Združenia slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí, Evanjelická luteránska cirkev v Rumunsku − Slovenský seniorát v Nadlaku, Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku s podporou Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a v spolupráci s mestom Veľký Krtíš a Cirkevným zborom ECAV na Slovensku vo Veľkom Krtíši.

Na konferencii, ktorej cieľom je založenie Združenia slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí, sa zúčastnia biskup Samuel Vrbovský zo Slovenskej evanjelickej a. v. cirkvi zo Srbska, Juraj Bálint, senior Slovenského seniorátu Evanjelickej luteránskej cirkvi v Rumunsku, superintendent Marián Čop z Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) v ČR, pastor Dušan Tóth z Kanady a mnohí ďalší. S prednáškami vystúpia i generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Igor Furdík a ďalší. Konferenciu pozdraví minister školstva Dušan Čaplovič, riaditeľ cirkevného odboru Ministerstva kultúry Ján Juran, predseda Matice slovenskej Marián Tkáč a ďalší hostia.

V piatok 29. 6. 2012 sa účastníci konferencie presunú na III. evanjelické cirkevné dni v Lučenci, kde na otvorenej scéne na Námestí republiky o 20.00 hod. vystúpia so svojím programom.