Pozývame do Ratkovej 17. 6.

CZ Ratková vás pozýva na slávnostné služby Božie a literárno-hudobnú kompozíciu "Ratkovskí evanjelickí učitelia a žiaci" 17. júna 2012 o 11.00 hod. v ratkovskom chráme Božom.
Program:
1) služby Božie
2) literárno-hudobná kompozícia Ratkovskí evanjelickí učitelia a žiaci
3) odhalenie pamätnej tabule na bývalej evanjelickej škole

Pamätná tabuľa je venovaná žiakom židovského náboženstva, ktorí ju navštevovali do roku 1942, keď boli násilne odvlečení do koncentračných táborov, kde zahynuli.

Spomienkou na židovských žiakov chceme nadviazať na dobré vzťahy, ktoré vládli medzi Ratkovčanmi.
„Ratkovská evanjelická škola bola školou ekumenickou. Jej brány okrem kresťanských detí prekračovali aj židovské. Rozdiely medzi kresťanskými ažidovskými deťmi neboli žiadne. K porozumeniu a tolerancii okrem rodičov žiakov viedli aj spomínaní učitelia. Ratkovskí učitelia pôsobiaci na evanjelickej škole školský zasadací poriadok volili tak, že židovské dieťa sedelo vedľa kresťanského. Židovské deti spoločne s kresťanskými vystupovali aj na školských akadémiách. O to väčšiu bolesť prežívali, keď sa v roku 1942 museli rozlúčiť so židovskými rodinami Dróthovcami, Goldbergovcami, Goldschmiedovcami, Grűfeldovcami, Hochfelderovcami, Kanerovcami, Kleinovcami, Millerovcami, Weinbergerovcami, Wilnerovcami, ktorí na základe vtedajších vládnych nariadení museli opustiť Ratkovú. Kroky ratkovských židovských rodín najprv smerovali do okresného mesta Revúca a odtiaľ do nacistických vyhladzovacích táborov v Poľsku a Nemecku. Po vojne sa nikto z nich do Ratkovej nikdy nevrátil. Z ratkovskej židovskej komunity vojnové hrôzy prežili len Ernest Willner a Július Goldberger. V súčasnosti jediným dokumentom svedčiacim o tom, že v Ratkovej žila židovská Komunita, je synagóga, ktorá bola vysvätená v roku 1886. Neskôr bola prestavaná na pekáreň.“

V kostole sa prítomným prihovorí Dr. Martin Korčok, PhD., zástupca riaditeľa SNM – Múzea židovskej kultúry na Slovensku. Pri odhalení pamätnej tabule s menami židovských detí navštevujúcich školu, sa prihovorí predstaviteľ židovskej náboženskej obce.

Vložené 11. 6. 2012