Pietna spomienka na vojenskom cintoríne v Petržalke 1. 11.

Petržalský okrášľovací spolok vás pozýva vo štvrtok 1. novembra 2012 o 14.00 hod. na vojenský cintorín 1. svetovej vojny v Petržalke-Kopčanoch na tichú spomienku spojenú s položením pamätného venca k centrálnemu krížu a ekumenickým Božím slovom.
Spomienkou, ktorá sa bude konať už siedmy raz, organizátori nadviazali na tradíciu, ktorá existovala medzi rokmi 1921 − 1938 a následne bola prerušená 2. svetovou vojnou a ďalšími rokmi totality a následného nezáujmu. Na cintoríne je pochovaných 331 vojakov deviatich národov a národnosti Rakúsko-Uhorska a vojnoví zajatci, ktorí v rokoch 1917 − 1918 zomreli na zranenia či choroby v Bratislave.

V uniformách rakúskej armády 1. svetovej vojny vystúpi C. a k. dychový komorný orchester a zahrá Modlitbu pred bitkou − oficiálnu vojenskú skladbu, ktorá sa hrávala na poľných omšiach pred nastúpením jednotiek na frontu, aj skladbu Mal som kamaráta − smútočnú skladbu talianskej armády, pretože sú tam pochovaní aj talianski zajatci.

Smútočný príhovor prednesie MUDr. Iveta Plšeková, predsedníčka Petržalského okrášľovacieho spolku. Očakávame účasť a príhovor župana Pavla Freša, českého a ruského vojenského pridelenca i ďalších hostí zo Slovenska aj zo zahraničia. Ekumenické Božie slovo a modlitbu prednesú duchovní Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku a Rímskokatolíckej cirkvi v SR, obaja z Petržalky. Na stuhe pamätného venca bude citát z Evanjelia podľa Lukáša:
„A prídu od východu i západu, od severu i od juhu a budú stolovať v Božom kráľovstve.“ (L 13, 29)