Noc kostolov 28. mája 2010

Ev. kostol Sv. Ducha na Ul. Fraňa Mojtu v Nitre sa do podujatia Noc kostolov, ktorá bude 28. 5. 2010, zapojí diskusiou "Kto sú evanjelici", organovým koncertom T. Berecza, čítaním z Písma, koncertom skupiny Spasení a videoprezentáciou zo života CZ.
Noc kostolov v Nitre sa začne o l8. hodine, keď sa rozozvučia všetky kostolné zvony v meste. Skončí sa o 23. hodine.

Svoje brány počas Noci kostolov otvorí jedenásť kostolov a kaplniek v Nitre. Podujatie sa koná po prvýkrát. Pri príležitosti Roku kresťanskej kultúry ho organizuje mesto a rímskokatolícka, gréckokatolícka, evanjelická a reformovaná kresťanská cirkev.
Každý, kto navštívi aspoň tri podujatia v troch rôznych kostoloch, sa môže zapojiť do súťaže. Za každú návštevu získa pečiatku na výherný kupón. Kupóny budú rozdávať pri vstupe do kostolov, vyplnené ich treba vhodiť do osudia pri východe z kostola. Výhercov zaujímavých cien vyžrebujú 15. júna v Synagóge.

Program Noci kostolov v Katedrále svätého Emeráma na Nitrianskom hrade sa začne ekumenickou pobožnosťou s koncertom katedrálneho spevokolu Emerám. Prehliadky s výkladom budú každú hodinu od 19. do 22. hodiny. V Piaristickom kostole svätého Ladislava sa program začne omšou, nasledovať bude prednáška o histórii chrámu spojená s prehliadkou kostola a knižnice. Po skončení bude organový koncert Vladimíra Kopca a Speváckeho zboru Piaristického gymnázia. Pripravená je aj diskusia s kňazom. Kostol Navštívenia Panny Márie na Farskej ulici otvorí každú hodinu od 18. do 22.h svoje jedinečné krypty. Kostol Nanebovzatia Panny Márie na Kalvárii začne Noc kostolov modlitbou ruženca, nasledovať bude omša, premietanie prezentácie o kostole a diskusia.
Gréckokatolícky Kostol svätého Štefana kráľa na Párovskej ulici otvoria o 19. hodine. Po tichej modlitbe bude nasledovať gréckokatolícka liturgická hudba a priestor pre rozhovory.
Kostol reformovanej kresťanskej cirkvi na Ulici Fraňa Mojtu prinesie organový koncert protestantskej hudby, predstaví dejiny Reformovaného zboru v Nitre v slovenčine aj maďarčine a program uzavrie prehliadkou starých matrík a listín. Výstup na historický Dražovský kostolík svätého Michala Archanjela bude o 19.30 od Sochy svätej Anny na konci Ambrovej ulice v Dražovciach. Tiché prehliadky kostola za sprievodu gregoriánskej hudby sú pripravené v Kostole svätého Martina na Chrenovej.
Kostol svätého Gorazda na Klokočine vystaví farskú kroniku a fotografie, pripraví koncert spoločenstva Jakub - Izrael na amfiteátri za kostolom, prehliadku kostola, svätú omšu aj priestor na neformálne rozhovory.
V kaplnke Univerzitného pastoračného centra Pavla Straussa na Pedagogickej fakulte UKF bude omša a liturgický večer s piesňami.

Zdroj: Nitrianske noviny; 24/05/2010; SITA