Na čo ste ako evanjelik hrdý?

Odpovedá Jozef Švikruha, učiteľ a výtvarník:
Aj pri tohtoročnom májovom sčítaní ľudu sa prihlásim k svojmu evanjelickému a. v. vierovyznaniu, pretože po celý môj život som hrdý na to, že som sa narodil v evanjelickej rodine, vyrastal v evanjelickom ...
prostredí, ako žiaka ma formovali nezabudnuteľní múdri a láskaví dvaja páni učitelia, ktorí sa ani v ťažkých päťdesiatych rokoch nebáli a nezapreli hlásiť sa k evanjelickej viere a ako pedagógovia mi boli v mojom učiteľskom povolaní vždy vzorom.
A k nim patril ešte aj dobrotivý pán farár, ktorý nás viedol od prvých školských rokov až po konfirmáciu. Vo svojej 400-ročnej histórii mala a má naša evanjelická a. v. cirkev množstvo osobností – studnicu intelektuálneho bohatstva. Od čias Žilinskej synody až po súčasnosť zohrávala a zohráva evanjelická viera nesmierny význam pre kultúrno-duchovný rozvoj Slovenska a udržiavala, a s istotou môžem povedať, že aj udržiava vlastenectvo a národné povedomie v našej vlasti i za hranicami u našich krajanov.
Martin Kukučín povedal, že „veľkosť a sila národa je súčet veľkosti a významu jeho synov a dcér“.