Evanjelický východ č. 9 - 2010

Evanjelický  východ  č. 9 - 2010

Pohostinnosť ako prejav lásky k blížnemu je ústrednou témou septembrového čísla Východu. V rozhovore čitateľom predstavujeme Dušana Cinu, nového riaditeľa BÚ VD. V reportáži sme sa zašli pozrieť na Ukrajinu spolu s tímom z cirkevného zboru v Martine.
Milovníkov modernej duchovnej poézie iste poteší výber z prvotiny (... kam chodia včely umierať...?) mladého farára a zároveň básnika Jána Ľachkého. Zisťovali sme, prečo si veriaci ľudia z rôznych cirkví lepia na kufre svojich áut symbol rybičky, starodávny poznávací znak Kristových učeníkov a čo vlastne znamená. Vrátili sme sa do Južnej Afriky, kde sa konali tohtoročné majstrovstvá sveta, aby sme sa dozvedeli niečo o situácii kresťanov v tejto krajine. O rodine, v ktorej vyrastal, o vzťahu k otcovi – farárovi a mame, píše Ján Velebír, farár v Bardejove. Z filmovej ponuky sme vybrali katastrofický film 2012. Úsmevné i poučné zároveň sú úryvky z listov, ktoré Bohu napísali malé deti. Dialóg vedieme o striedavej výchove detí po rozvode rodičov – pýtame sa, či novelizácia zákona o rodine môže byť šancou alebo je skôr zbytočnou komplikáciou. Lúčime sa so vzácnym človekom – Jozefom Farkašom, ktorý po odchode do večnosti zanechal významnú stopu v oblasti cirkevnej hudby a jeho celoživotnou láskou sa stal organ. Do septembrového čísla sme pridali novú rubriku – listáreň, v ktorej odpovedáme na otázky čitateľov. V závere predstavujeme detský spevokol z Podlužan – Radostné srdiečka a Chrám Svätého Ducha vo Vranove nad Topľou.