Dokument o Andrejovi Dudovi 8. a 9. 1.

Odporúčame vám do pozornosti:
RTVS - STV Dvojka - 8. 1. 2015 o 20.00 hod. Portrét: Andrew Duda – evanjelik v Amerike; repríza 9. 1. 2015 o 10.35 hod.
Ondrej Duda (9. 11. 1873 − 20. 1. 1958) sa narodil vo Velčiciach (dnes Chocholná-Velčice) v mnohopočetnej evanjelickej rodine roľníka Jána Dudu a jeho manželky Judity, rod. Králikovej. V roku 1899 uzavrel manželstvo s Katarínou Zaťkovou z Velčíc. Obaja boli pokrstení, konfirmovaní a sobášení v Ev. a. v. kostole v Adamovských Kochanovciach, kde boli pokrstené aj ich deti: dcéry Anna a Alžbeta (ako dvojročná nešťastnou náhodou zahynula) a synovia Ján, Ondrej a Ferdinand.

V čase hospodárskej krízy Ondrej Duda odišiel za prácou do Spojených štátov amerických a neskôr ho nasledovala i manželka s deťmi. Najprv bývali v priemyselnom Clevelande, potom si kúpili na Floride neďaleko Orlanda kus zeme, ktorú nazvali Slávia, a začali na nej hospodáriť. Napriek bahnistej pôde sa vďaka húževnatosti stali priekopníkmi v pestovaní stopkového zeleru. Dnes je firma DUDA jeho najväčším pestovateľom na svete.

Ondrej Duda so svojimi spoločníkmi založil na Floride evanjelický cirkevný zbor, daroval na cirkevné účely pôdu, kde si postavili kostol, školu, sirotinec, starobinec a cintorín. Aktívne sa zúčastňoval na slovenskom spolkovom živote. Pochovaný je na St. Lukes Cemetery Slavia, Seminole County na Floride.

Početná rodina Duda, v súčasnosti už šiesta generácia, nezabúda na svoje slovenské korene a evanjelickú vieru. V roku 2009 asi 30 z nich zavítalo do Adamovských Kochanoviec, aby si pripomenuli 100. výročie odchodu ich predkov do USA. Priniesli so sebou knihu zachytávajúcu osudy ich rodiny pod názvom „Like a mustard seed“ (Ako horčičné semienko), ako aj finančný dar pre cirkevný zbor. Všetko, čo majú, vnímajú ako Boží dar a chcú sa s ním podeliť aj s ostatnými.

O osudoch Ondreja Dudu a jeho rodiny natočil Dušan Tóth, evanjelický farár žijúci v Amerike, dokumentárny film Ondrej Duda, ktorý bude odvysielaný v RTVS na Dvojke 8. 1. 2015 o 20.00 hod. (repríza 9. 1. o 10.35 hod.).