DNI STAREJ HUDBY 2010 - Musica religiosa

Vo Veľkom ev. kostole na Panenskej ul. sa 11. júna predstaví český súbor Societas Incognitorum.
Festivalové koncerty sa budú v Bratislave konať v rozpätí prvých dvoch júnových týždňov. Tento rok bude prvý raz patriť exkluzívne hudbe stredoveku a dielam renesančných majstrov s dôrazom na sakrálnu hudbu.

Podujatie prostredníctvom siedmich koncertov najmä v historických kostoloch Bratislavy ponúkne znalcom i širokej verejnosti možnosť ponoriť sa do fascinujúceho sveta málo známej hudby, ktorá na slovenských pódiách dlhodobo absentuje.

Záštitu nad podujatím, ktoré je súčasťou Roka kresťanskej kultúry, prevzali primátor hlavného mesta SR Bratislavy Andrej Ďurkovský, Mons. František Rábek, vojenský ordinár, a generálny biskup Ev. cirkvi a. v. na Slovensku Miloš Klátik (koncert 11. júna).

Festival je zaradený do projektu Rok kresťanskej kultúry na Slovensku. DSH sa konajú s finančnou podporou MK SR, ARS BRATISLAVENSIS a ďalších.

Dni starej hudby otvorí 1. júna celebrovaná latinská svätá omša v Kostole sv. Jána z Mathy (kostol Najsvätejšej Trojice), počas ktorej v interpretácii slovenskej Schola Gregoriana Bratislavensis pod vedením Milana Kolenu zaznie gregoriánsky chorál z územia dnešného Slovenska (Bratislava, Spiš).

Hudobnú kultúru stredoeurópskeho priestoru priblíži aj maďarská Schola Hungarica s dirigentom Lászlóm Dobszaym v programe zostavenom z bratislavských prameňov 10. júna v Jezuitskom kostole.

Český súbor Societas Incognitorum pod vedením Eduarda Tomaštíka sa predstaví s programom Duchovná hudba lutherskej Prahy a okolitých krajín 11. júna o 19.00 hod. vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici. Záštitu nad týmto koncertom prevzal generálny biskup Miloš Klátik.

Podobne ako už spomenuté súbory, aj ďalší zahraniční festivaloví hostia patria medzi renomovaných interpretov duchovej hudby (monódie i polyfónie) z 13. - 15. storočia. Program s mariánskou tematikou - Gloriosa Domina - ponúka francúzsky súbor Ligeriana pod vedením Katii Caré (2. júna v Jezuitskom kostole) a trojica nórskych vokalistiek Trio Mediæval (8. júna v koncertnej sieni Klarisky) spolu s perkusionistom Birgerom Mistereggenom uvedú okrem anglickej stredovekej polyfónie aj staré nórske balady a uspávanky. Coplas djudeo-espanyoles je názov programu belgického súboru La Roza Enflorese (6. júna v Koncertnej sieni Dvorana VŠMU), na ktorom zaznejú sefardické duchovné piesne v sprievode dobových nástrojov.

Dni starej hudby uzavrie 14. júna v Kostole Najsvätejšej Trojice vystúpenie Ruského patriarchálneho zboru z Moskvy pod vedením Anatolija Grindenka s programom venovaným ruskému sakrálnemu spevu 16. - 19. storočia.

Všetky v rámci DSH 2010 účinkujúce súbory sú pravidelnými a vítanými hosťami prestížnych koncertných pódií a festivalov, sú nositeľmi početných ocenení a vyznamenaní. Výber koncertného repertoáru a spôsob jeho interpretácie je zakaždým výsledkom intenzívneho štúdia dobovej praxe a bádania v oblasti dávnych hudobných prameňov, zachovaných v množstve európskych archívov, vrátane slovenských. Ich znovuoživenie živou hudobnou praxou obohacuje nielen interpretov i poslucháčov množstvom staronových informácii, ale prihovára sa k nim aj svojou stále aktuálnou silou a nádherou výpovede.

Začiatok všetkých koncertov je o 19.00 hod. Vložené 31. 5. 2010