Deň organa 21. 3. 2010

Vyzývame všetky CZ ECAV na Slovensku a všetky kresťanské cirkvi na Slovensku, aby sa v rámci Roka kresťanskej kultúry 2010 podľa svojich možností zapojili do podujatí venovaných ev. kantorovi a kapelníkovi, slávnemu skladateľovi J. S. Bachovi.
Od roku 2000 sa na Slovensku každých päť rokov koná festival venovaný Johannovi Sebastianovi Bachovi. V roku 2010, keď si celý kultúrny svet pripomína 325. výročie narodenia (21. marca 1685, Eisenach) a 260. výročie smrti (28. júla 1750, Lipsko) geniálneho skladateľa, inštrumentalistu, organizátora duchovného a kultúrneho života, hlboko veriaceho človeka, sa uskutoční festival Johann Sebastian Bach – Slovensko 2010. Podujatie sa bude konať v rámci Roka kresťanskej kultúry 2010 na Slovensku.

●●●
Deň organa – 21. marca 2010

Otvorením festivalu Johann Sebastian Bach – Slovensko 2010 bude 21. marca 2010 podujatie s názvom „Deň organa“, ktoré organizuje ECAV na Slovensku v spolupráci s Ekumenickou radou cirkví v SR. V tento deň by v čo najväčšom počte kresťanských kostolov na Slovensku mala znieť organová hudba, a to aj mimo pravidelných pobožností.

Organizátori v tejto súvislosti vyzývajú všetky cirkevné zbory, farnosti a kultúrne inštitúcie, aby nedeľu 21. marca 2010 venovali kráľovskému nástroju – organu, a to ako nástroju liturgickému (príležitosť pre kazateľov), výchovnému aj koncertnému (príležitosť pre organistov – usporiadanie koncertu, predstavenie konštrukcie a funkcie toho „svojho“ nástroja). K tejto príležitosti organizátori festivalu môžu dodať záujemcom príležitostné, odborné aj umelecké texty o organe či J. S. Bachovi.

●●●
Deň Bachovej hudby na Slovensku – 28. júla 2010

Dňa 28. júla 2010, v deň 260. výročia úmrtia J. S. Bacha, sa vo všetkých zapojených kresťanských kostoloch na Slovensku má konať ďalšie podujatie: „Buď Bohu česť na výsosti“ Deň Bachovej hudby na Slovensku. V tento deň v zapojených kresťanských kostoloch zaznejú variácie Bachovej chorálovej predohry „Allein Gott in der Hoeh’ sei Ehr“. K tejto príležitosti má byť vydaný aj notový zošit, o čom Vás ešte budeme informovať.

Informácie: Ján Juráš, 0905 716 851, jan@juras.sk, www.juras.sk

Vložené 27. 1. 2010