ARS LITURGICA - zlatníctvo v službách liturgie

Už len do 1. mája 2011 si v zrekonštruovanej Klenotnici Bratislavského hradu môžete pozrieť výstavu liturgických predmetov Ars liturgica. Zlatníctvo v službách liturgie.
Výstavu bola sprístupnemá 15. mája 2010. Prezentuje liturgické predmety z drahých kovov, ktoré používali cirkvi na území Slovenska od 15. do 20. storočia. Kurátorkami výstavy sú Alena Piatrová a Ingrid Štibraná. Na výstave sú prezentované aj liturgické predmety používané v cirkevných zboroch Evanjelickej cirkvi a. v. Najstarším exponátom je kalich z Ev. a. v. kostola v Štítniku. Jedným z mediálnych partnerov výstavy je aj Evanjelický posol spod Tatier. Výstava bola jedným z podujatí v rámci Roka kresťanskej kultúry 2010, ktorého zámerom bolo prehlbovanie spolupráce cirkevných a kultúrnych inštitúcií, ako aj plnenie dôležitej úlohy pri ochrane a zachovávaní sakrálneho hmotného kultúrneho dedičstva. Viac sa dočítate v EPST č. 18/2010 a v EPST č. 14/2011 v rozhovore s generálnym riaditeľom SNM R. Púdelkom.