4. číslo časopisu Rozmer

Aj 4. číslo štvrťročníka Rozmer – časopisu pre kresťanskú duchovnú orientáciu – ponúka prehľad o súčasnej náboženskej scéne. Renomovaní domáci a zahraniční autori sa v ňom venujú aktuálnej problematike nových náboženských hnutí a siekt, ako i javom, ktoré s touto tematikou bezprostredne súvisia. Vydavateľmi časopisu sú Ekumenická rada cirkví v SR a občianske združenie Ekumenická spoločnosť pre štúdium siekt.
Obsah čísla 4/2015

Nauč nás modliť sa... – biblické slovo (Autor: Mgr. Dariusz Żuk-Olszewski, PhD.)

Konšpiračné teórie proti Occamovej britve neobstoja – Prečo vznikajú konšpiračné teórie? Aký je ich pôvod? Ktoré z nich sú v súčasnosti najpopulárnejšie? Prečo im ľudia veria? A prečo sme v posledných rokoch svedkami nárastu tejto viery? Sú konšpirácie pravdivou alternatívou vnímania reality, alebo sú iba obyčajnou fikciou? To sú len niektoré z otázok, na ktoré ponúka autor vo svojom príspevku kvalifikované odpovede, vrátane návodu, ako ľahko si každý z nás môže s konšpiračnými teóriami poradiť. (Autor: Bc. Leoš Kyša)

Konšpirácia – pokrm náš každodenný – Dnešný človek sa stáva čoraz bezbrannejší voči marketingovému náporu rôznych názorových prúdov, ktoré nezriedka so sebou prinášajú deštrukčné praktiky. Ťažkopádnosť tradičného kresťanstva reagovať na výzvy čias zrozumiteľným spôsobom neprináša potrebné svetlo poznania do značne neprehľadného supermarketu svetových názorov, ktoré našli živnú pôdu v hodnotovo dezorientovanej spoločnosti. Aj konšpirácie sa prostredníctvom pribúdajúcich, čoraz etablovanejších slovenských médií dostávajú svojou nenápadnosťou a paranoidným podtónom hlboko do podvedomia ľudí a zanechávajú v ňom nie príliš pozitívnu stopu. Stali sa problémom, ktorým je potrebné sa zaoberať. (Autor: PhDr. Ing. Tibor Máhrik, PhD.)

Konšpirácie a postmoderna – Konšpiračné teórie nie sú v dejinách ľudstva novinkou. Nárast intenzity ich výskytu v poslednom čase však poukazuje na to, že v postmodernej spoločnosti, ako aj v našom myslení nastali určité zmeny, ktoré tento nárast umožnili. Na vzostupnej tendencii konšpirácií sa okrem týchto zmien podpisujú aj nové možnosti v komunikácii a pokles kritického prístupu k jej obsahom. Spoločnosť stratila schopnosť reagovať na nepodložené a neoverené informácie, naopak senzácia sa stala jediným meradlom úspešnosti mediálnej komunikácie. (Autor: doc. PhDr. PaedDr. Peter Kondrla, PhD.)

Kto holduje konšpiráciám? – Konšpiračné teórie sa v posledných dekádach stali vďaka moderným technológiám, médiám a zábavnému priemyslu v podstate spoločenským koloritom. Na ich vzniku a tvorbe sa podieľa viacero faktorov: od sociálnych, ideologických, kultúrnych a vedeckých, až po osobnostné. Svoj nezanedbateľný podiel zohráva aj životná história jednotlivca a do úvahy treba brať aj psychopatologické faktory. Výsledkom je, že verejnosť o konšpiračné teórie prejavuje čoraz intenzívnejší záujem. Majú ich šíritelia nejaký identický profil? Aké charakteristické črty má myslenie s prívlastkom „konšpiračné“? (Autorka: PhDr. Kristina Březinová)

Homosexualita vo svetových náboženstvách – Začiatkom 90. rokov sa na svetovej náboženskej scéne začal väčšmi presadzovať nový fenomén, a to úsilie o štruktúrovanie zbožnosti, ktorá by bola tzv. gay-friendly. Hoci mediálne najznámejším dokladom tohto javu je pro-homosexuálne kresťanstvo, posilňovanie uvedeného trendu prebieha paralelne i v ďalších svetových náboženstvách: judaizme (okrem ortodoxného), budhizme, hinduizme, ba aj v islame, i keď tu len v marginálnej miere. A práve prístup týchto nekresťanských relígií k homosexualite a mieru jej akceptácie podrobil autor vo svojej štúdii stručnej analýze. (Autor: Ing. Tomáš Bílek)

Hovorenie v jazykoch a krst v Duchu Svätom – Pentekostálne hnutie prinieslo do kresťanského sveta aj jeho teologického myslenia výrazný misijný podnet týkajúci sa tretej osoby Najsvätejšej Trojice. Ide o doktrínu krstu v Duchu Svätom s jeho sprievodným znakom hovorenia v jazykoch, tzv. glosoláliou. Tento impulz sa ukázal ako veľmi účinný nástroj a pentekostálne hnutie sa i vďaka tejto myšlienke rozšírilo do celého sveta. Existuje ale popri skúsenosti obrátenia ku Kristovi a krste vo vode ešte nejaká ďalšia, svojbytná kresťanská skúsenosť daru Ducha Svätého? Ide o jednorazovú, alebo znovu a znovu sa opakujúcu skúsenosť? Akým spôsobom je vo Svätom Písme krst v Duchu Svätom spojený s prejavom hovorenia v jazykoch a čo o jeho praktizovaní v prvotnej Cirkvi vravia novozákonné spisy? (Autorka: Mgr. Tereza Halasová) Náboženstvá pred príchodom Svetla (8) – Ôsme pokračovanie seriálu o predkresťanských náboženstvách približuje tradičné japonské náboženstvo – šintoizmus. Štúdia opisuje okolnosti jeho vzniku, jeho formovanie, vieru, panteón, posvätné miesta, ale venuje sa i niektorým najznámejším šintoistickým sektám. (Autor: doc. ThDr. Jozef Trstenský, PhD.) Ranokresťanské sekty v prvých troch storočiach (4) – V rubrike Míľniky dvoch tisícročí prinášame stručný prehľad kresťanských heréz. V tejto časti si predstavíme obdobie rozkvetu gnosticizmu. Konkrétne sa autor zameral na učenie a pôsobenie jedného z jeho významných predstaviteľov, sýrskeho gnostika pochádzajúceho z Antiochie Bazilidesa. (Autor: Mgr. Branislav Dado, PhD.)

Okrem uvedených článkov je číslo doplnené spravodajským servisom z domova a zo zahraničia.

Záujemcovia si časopis Rozmer (štvrťročník) môžu objednať písomne na adrese: Redakcia časopisu Rozmer, Svoradova 3, 831 03 Bratislava; alebo telefonicky na čísle 02/207 22 838; resp. e-mailom na adrese rozmer@sekty.sk.
Predplatné na rok 2016 a 2015 je po 10,00 €. Ponúkame tiež možnosť objednať si za zvýhodnené ceny aj niektoré staršie ročníky: ročníky 2008 až 2014 po 4,00 € a ročník 2007 (iba čísla 2 a 4) a ročník 2006 (iba čísla 3 a 4) po 2 €. S časopisom sa môžete oboznámiť a predplatiť si ho aj na jeho webovej stránke www.rozmer.sk.