Pomôžme a modlime sa

Príhovor gen. biskupa M. Klátika k tragédii na Haiti

Dobrovoľná ofera na pomoc postihnutým na Haiti sa v našich CZ uskutoční sa ešte aj v nedeľu 31. 1. a v nedeľu 7. 2. 2010.
Bratia a sestry,
tragické udalosti na ostrove Haiti otriasli celým svetom. Každý deň vidíme a počúvame o stále sa zhoršujúcej situácii. Nedostatok jedla, vody, lekárskej starostlivosti a strata istoty robia ľudí veľmi krehkými a zraniteľnými. To, že unikli nešťastiu v stredu 13. januára, ešte vôbec neznamená, že vyhrali.

Správy z Haiti mobilizovali celý svet k záchranným a humanitárnym akciám. Počúvame dokonca správy o (i keď možno iba dočasnom) zmierení USA a Kuby v mene pomoci ľuďom na Haiti. Aj Slovensko sa snaží zapojiť do humanitárnej pomoci hmotnou i personálnou podporou.

Nie je ani potrebné zdôrazňovať, že cirkev, ktorej hlavným cieľom je popri misijnej službe aj diakonická služba, sa k takýmto snahám pridáva. Chcem preto poprosiť všetkých vás, bratia a sestry, ako aj celé cirkevné zbory, aby sme neváhali nad otázkou, či sa zapojiť do zbierky na Haiti, alebo nie. Ako kresťania otvárajme svoje srdcia i dlane. Aj keď malým dielom, no predsa prispejme, aby sme dokázali, že biblické výzvy k bratskej láske, vzájomnej pomoci a súcitu sú nám vlastné. Pri sledovaní správ sa nám však okrem tej pragmatickej otázky, či sa zapojiť do humanitárnej pomoci, vynára aj iná otázka: Prečo sa to vlastne stalo? – Čas podobných tragédií je časom, keď svet vo zvýšenej miere poukazuje na Pána Boha, ktorý takéto niečo dopustí. Trpiaci človek je potom neraz v mysli ľudí buď obeťou Boha, ktorému na nás nezáleží, alebo dôkazom toho, že žiadny Boh nie je.

Samozrejme, vysvetliť dôvody konkrétnej tragédie nie je možné. Veď platia slová z R 11,34: „Kto poznal myseľ Pánovu alebo kto Mu bol radcom?“ Biblia nám však ukazuje, že žiadne z Božích rozhodnutí nie je náhodné a za každým stojí človek. Tragédie sa vo svete dejú... Ako ľudia a kresťania cítime s tými, ktorí sú postihnutí, vyjadrujeme sústrasť tým, ktorí prišli o blízkych, a prejavujeme ochotu pomôcť im, ako vieme. Zároveň však musíme z takýchto udalostí vyvodiť poučenie pre seba. Tragédia takého veľkého rozsahu je výstražným prstom Božím aj pre nás. Kto môže s istotou povedať, že nás nikdy nijaká tragédia nemôže postihnúť? Kto vie zodpovedne vyhlásiť, že je natoľko istý sám sebou, že sa môže na seba bezvýhradne spoliehať?

Žalm 24 nám hovorí, že „Hospodinova je zem i to, čo ju napĺňa, svet a tí, ktorí v ňom bývajú“. Všetci sme v rukách Božích – vrátane zeme, na ktorej žijeme. Dôverujme Pánu Bohu a majme nádej, že nám bude milostivý. Božia milosť však neprichádza sama od seba. Je daná tomu, kto o ňu prosí a kto činí pokánie.

Po udalostiach na Haiti sa preto nielen zapojme do humanitárnej pomoci, ale aj venujme čas pokániu. Mysliac aj na našich bratov a sestry na Haiti, modlime sa za tento svet, za našu krajinu a za naše mestá a obce. Modlime sa aj za tých, ktorí žijú v hriechu a nečinia pokánie. Prosme o dar Ducha Svätého, dar viery. Prosme o milosť od Hospodina. Veď „všetky chodníky Hospodinove sú milosť a vernosť pre tých, ktorí zachovávajú Jeho zmluvu a Jeho svedectvá“ (Ž 25,10).

Miloš Klátik, generálny biskup

Dobrovoľná ofera (zbierka) na pomoc postihnutým zemetrasením na Haiti, ktorú vyhlásilo Predsedníctvo a Zbor biskupov ECAV na Slovensku v spolupráci s Evanjelickou diakoniou, sa v našich cirkevných zboroch konala počas predchádzajúcich dvoch nedieľ a uskutoční sa ešte aj v nedeľu 31. 1. a v nedeľu 7. 2. 2010.

Finančný príspevok môžete posielať na GBÚ ECAV na Slovensku na č. ú. 1368756257/0200, variabilný symbol 662018, ktorý bol zriadený na tento účel.