PODUNAJSKÁ VLNA MIERU – ROZHOVOR

Protestantské cirkvi v Európe sa zapojili do spoločného ekumenického projektu s názvom Podunajská vlna mieru. Obsah, ciele a odkaz projektu nám priblíži Marcela Kmeťová, tajomníčka pre zahraničie na GBÚ ECAV na Slovensku.
Priblížte našim poslucháčom projekt Podunajská vlna mieru?
Svetová rada cirkví vyhlásila na obdobie 2001 – 2010 „Desaťročie proti násiliu“ a na základe tejto dekády vznikli rôzne akcie a projekty. Súčasťou tejto dekády je aj medzinárodný projekt DonauFriedensWelle, čo v preklade znamená Podunajská vlna mieru. Nesie pod biblickým textom „Nech sa právo valí ako vody“ (Ámos 5, 24). Pripravili a uskutočňujú ho evanjelické cirkvi v krajinách, ktoré ležia na rieke Dunaj od prameňa až po jej ústie do Čierneho mora.

Prečo práve rieka Dunaj?
Rieky boli v minulosti často vstupnou bránou pre vojny a konflikty. Cieľom tohto projektu je obrátiť túto logiku a použiť druhú najväčšiu rieku Európy ako symbol zmierenia a pokoja a vyslať „do sveta“ výzvu k pokoju a mieru. Zmyslom a cieľom tohto projektu je okrem iného aj pohľad späť na túto dekádu, vyhliadky do budúcnosti: zachovať bilanciu a oceniť význam aktivít k prekonaniu násilia za posledných 10 rokov, uviesť nové nápady pre ďalšiu prácu, nakoľko človek, keď pracuje v spoločenstve môže dokázať viac, ako keď pracuje sám. V rozvíjajúcej sa Európe nám má ísť viac ako kedykoľvek predtým o to, aby sme objavili spoločné znaky v našich krajinách, cirkvách a osobných problémoch, a tak postupne prekonali to, čo nás delí. Rieka Dunaj, ktorá geograficky spája našich päť krajín a ich cirkvi, prúdiaca voda – to všetko je výrazom pohybujúcich sa a rozvíjajúcich sa energií, ktoré vyjadrujú vedomú spolupatričnosť ľudí, národov a kresťanských zborov. To má ukázať aj spoločné zhromaždenie v júli tohto roku v Ulme, aby kresťania pozdĺž rieky Dunaj vytvárali aj v budúcnosti spravodlivú a mierovú spoluprácu.

Aké podujatia sú súčasťou projektu a aký je ich charakter?
„Podunajská vlna mieru“ sa začala centrálnym otvorením v Ulme začiatkom septembra 2010 a vyvrcholí slávnosťou na začiatku júla 2011. V období medzi začiatkom a záverečnou slávnosťou usporiadajú cirkvi tzv. liturgickú plavbu po Dunaji, ktorá navzájom pospája jednotlivé krajiny. Na „Podunajskej vlne mieru“ by sa malo podieľať čo najväčšie množstvo zborov – nielen tie, ktoré ležia na Dunaji. Bohoslužobná liturgia vytvorená pre túto príležitosť – jej návrh sa nachádza v brožúre, ktorá čoskoro vyjde aj v slovenčine, pozýva všetkých k spoločnej oslave. Osobne som sa zúčastnila na centrálnom zhromaždení v Bavorsku, kde súčasťou boli aj workshopy na rôzne témy v oblasti násilia, napr. násilie v rodinách, násilie na ženách, sexuálne zneužitie dievčat a chlapcov.

Kto sa do projektu zapojil?
Do projektu sa zapojili evanjelické cirkvi pozdĺž Dunaja: Evanjelická krajinská cirkev vo Württembersku, Evanjelicko-luteránska cirkev v Bavorsku, ECAV v Rakúsku, ECAV na Slovensku, ECAV v Maďarsku a Rumunsku. Ste členka prípravného výboru.

Akým spôsobom sa Slovensko zapojilo do tohto projektu?
Na Slovensku chceme tomuto podujatiu dať ekumenický charakter a pozývame k spoločným modlitbám veriacich bez rozdielu náboženského vyznania. Pozvanie prijali aj zástupcovia z katolíckej cirkvi nielen zo Slovenska, ale aj z Maďarska. Na Slovensku bude „Podunajská vlna mieru“ organizovaná najmä v spolupráci s cirkevnými zbormi, ktoré ležia na Dunaji. Podieľať sa však budú i cirkevné zbory, ktoré neležia priamo na tejto rieke. Zdôrazňujeme, že mier v ľudských vzťahoch, medzi ľuďmi a národmi, vychádza z pokoja, ktorý nám môže darovať iba Ježiš Kristus silou Ducha Svätého (J 14, 27). V tomto pokoji, ktorý je ovocím Ducha (G 5, 22), chceme žiť, rozhodovať sa a konať. Na Slovensko sa Podunajská vlna mieru dostane v marci tohto roku. Centrálne služby Božie budú 20. marca 2011 o 10.00 hod. v Evanjelickom a. v. kostole v Komárne, na ktoré chcem poslucháčov touto cestou srdečne pozvať.

Ďakujem za rozhovor.

Miroslava Franková
EKUMÉNA VO SVETE, odvysielané na stanici Rádio Slovensko 16. 2. 2011 o 19.20 hod.

Vložené 17. 1. 2011