Pastiersky list k Pamiatke reformácie 31. októbra 2013

Bratia a sestry v Pánovi Ježišovi Kristovi!
Srdce nejedného človeka sa nechá podmaniť úspechom, slávou, krásou, bohatstvom či pohodlím. Na druhej strane iných ľudí nevie nič tak nadchnúť k práci, k životnému boju i k obetiam, ako práve túžba po slobode. Za slobodu národov, rás, za náboženskú slobodu bolo v dejinách ľudstva prinesených už množstvo obetí. Mnohým bola sloboda drahšia ako čokoľvek iné, čo mali. Dokonca aj drahšia ako vlastný život.
O slobode, ktorá znamená skutočné vyslobodenie, teda o kresťanskej slobode nám hovorí dnešný deň Pamiatky reformácie. A o ceste k tejto slobode nám hovorí Pán Ježiš Kristus v Evanjeliu podľa Jána: Ak vy zostanete v mojom slove, ste naozaj moji učeníci. A poznáte pravdu a pravda vás vyslobodí. Cesta k skutočnej – vnútornej slobode znamená zostať v slove Božom, byť Pánovými učeníkmi, a tak poznať pravdu, ktorá nás vyslobodí. Veď len vtedy, keď nás Syn vyslobodí, budeme skutočne slobodní. A návrat k Ježišovi Kristovi – to je dielo reformácie.

Pravá kresťanská sloboda prišla a prichádza len skrze poslušnosť Kristovmu slovu. Martin Luther na základe Božieho slova pochopil, že cirkev sa k svojej náprave potrebuje opäť vrátiť k apoštolskému základu, ku Kristovej slobode. Cesta k nej vedie cez Písmo sväté. Slovo Božie je a zostane jediným prameňom viery a pravidlom života pre Kristovu cirkev. Je potrebné ho poznávať, každý deň sa v ňom vzdelávať a skutočne z neho čerpať. Učeníkom Pána Ježiša Krista môže byť len ten, kto slovo Božie pozná, a potom, keď ho pozná, je mu aj poslušný, riadi podľa neho svoj život.

O štyri roky si celý protestantský svet s vďakou k Trojjedinému Pánu Bohu pripomenie 500. výročie reformácie kresťanskej cirkvi. V dnešnej dobe však počujeme aj názory typu: Pán Boh áno, cirkev nie. Tento názor je pomýlený, veď Hlavou cirkvi je Ježiš Kristus a kto miluje Krista, miluje cirkev. No napriek tomu je potrebné zamyslieť sa nad takýmto názorom, prečo vôbec existuje. Jedným z dôvodov môže byť aj to, že nedostatočne bdieme nad duchovnou čistotou našej cirkvi, našej viery, nášho života, že o slobode Božích detí možno viac medzi sebou hovoríme, ako ňou skutočne žijeme. Martin Luther vo svojom spise O slobode kresťana poukázal na to, že kresťan je slobodným človekom a súčasne je kresťan služobníkom všetkých. Kresťanská sloboda totiž nie je svojvôľou, nevedie k anarchii. Kresťan je poslušnosťou viazaný na Pána Ježiša Krista, a tým aj na službu v prospech svojich blížnych. Zostaňme teda v slove Ježiša Krista, poznávajme pravdu, ktorou je On sám a ktorá vyslobodí. Žime touto pravdou, žime v nej. Tak, aby – podobne ako v 16. storočí – nielen v našej domovine a spoločnosti pri hľadaní odpovedí na každodenné i nie bežné, ale dôležité otázky ako základ rezonovalo: Jedine Kristus, jedine Božia milosť, jedine slovo Božie, jedine viera!

Miloš Klátik, generálny biskup
Milan Krivda, biskup ZD