List Predsedníctva ECAV na Slovensku k 400. výročiu Žilinskej synody

Bratia a sestry v Pánovi Ježišovi Kristovi!
V týchto dňoch si pripomíname významné 400. výročie pamätnej synody v Žiline, ktorou na území dnešného Slovenska bola zriadená samostatná, od Rímskokatolíckej cirkvi nezávislá Evanjelická cirkev augsburského vyznania.
Päťdesiat delegátov z radov svetských a duchovných zástupcov vtedajších stolíc severného Uhorska pod predsedníctvom kráľovského miestodržiteľa – palatína Juraja Turzu v dňoch 28. až 30. marca roku Pána 1610 prijalo základné cirkevné zákony a zvolilo našich prvých superintendentov – biskupov Eliáša Lániho, Izáka Abrahamidesa a Samuela Melíka.

Iste ste zaregistrovali, či už cez stránky Evanjelického posla spod Tatier, alebo cez naše internetové stránky, že sa na túto významnú udalosť pripravujeme a že si ju chceme dôstojne pripomenúť. Sprievodné podujatia k Žilinskej synode prebiehajú a budú prebiehať po celý rok. Za určité vyvrcholenie osláv považujeme II. evanjelické cirkevné dni, ktoré sa budú konať v dňoch 2. až 4. júla 2010 v Žiline a v okolitých cirkevných zboroch Turčianskeho seniorátu. Je nám cťou, že nad týmito oslavami prevzal záštitu prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár a primátor mesta Žilina Ivan Harman.

V programe, ktorý sa pripravuje, určite každý nájde to svoje, čo ho osloví, obohatí a naplní. Nech sú tieto dni požehnané pre nás všetkých a motivujúce k tomu, aby sme sa cez pripomenutie si slávnych udalostí a osobností, ktoré ich tvorili, hrdo hlásili k nášmu vyznaniu, k viere našich otcov a k odkazu, ktorý nám zanechali aj do dnešných dní. Slávnosti by nás mali nanovo povzbudiť k budovaniu spoločenstva s Pánom Ježišom Kristom. Myslíme pritom aj na náš záväzok, ktorý máme voči svojej histórii: aby nič z toho, za čo sa naši predkovia zasadzovali a pre čo boli ochotní podstúpiť aj najvyššie strádania, nevyšlo navnivoč. V budúcom roku v celoštátnom sčítaní obyvateľov si budeme môcť do kolónky vierovyznanie slobodne písať Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku. Využime každú, aj túto výnimočnú príležitosť, aby sme získali horlivých nasledovníkov a pokračovateľov diela reformácie a robme tak s vedomím, že to, čo robíme, robíme nie na slávu svoju, ale len a výlučne na slávu Hospodina, nášho Trojjediného Boha - Otca, Syna i Ducha Svätého.

Na tieto oslavy Vás, milí bratia a milé sestry, v mene vedenia cirkvi čo najsrdečnejšie pozývame a prosíme o propagáciu týchto osláv vo Vašom okolí – v rodine, cirkevnom zbore, v škole medzi mládežou, ale aj medzi strednou a staršou generáciou. Tešíme sa na stretnutie s Vami – s bratmi a sestrami z Vášho cirkevného zboru – na podujatiach II. evanjelických cirkevných dní v Žiline.

A tak ako pred 400 rokmi volajme aj dnes spoločne so žalmistom: „Potvrď, Bože, čo si vykonal pre nás.“

S úctou

Miloš Klátik, generálny biskup Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku