Pastiersky list k Veľkej noci 2010

Pastiersky list Zboru biskupov ECAV na Slovensku, ktorý odznel na slávnostných službách Božích v našich kostoloch na 1. slávnosť veľkonočnú 4. 4. 2010
Milí bratia a milé sestry!

Srdečne Vás pozdravujeme pri slávení najstaršieho kresťanského sviatku – Veľkej noci. Slová „Vskutku vstal Pán a ukázal sa Šimonovi“ (L 24, 34) hovoria o tom, že Vzkriesený nechce ostať v zabudnutí alebo v spomienkach, ale chce byť súčasťou reality nášho života. Preto sláviť sviatky Kristovho vzkriesenia neznamená len uctiť si to, čo sa stalo, ale prežiť nanovo rozmer tajomstva Božieho zásahu, ktorý láme osteň smrti a mení naše životné postoje.

Takou zmenou postoja prechádzajú vo veľkonočné ráno ženy pri Ježišovom hrobe. Smutné, bezmocné voči moci rozsievajúcej smrť. Z vykonávateliek pohrebných zvykov sa stávajú ohlasovateľky Kristovho vzkriesenia. Podobne učeníci ustráchaní a uzavretí „zo strachu“ (J 20, 19) sa po stretnutí so Vzkrieseným menia na apoštolov evanjelia života.

Slávenie Veľkej noci a prežitie dotyku Božej moci chce aj nás posilniť k svedectvu o Vzkriesenom. Liberalizácia hodnôt života vytláča Krista z našich myslí, rodín i z kultúrneho prejavu ľudí v spoločnosti. Aký životný postoj zaujmeme ako nasledovníci Ježiša Krista? Ako zareagujeme na protikristovský tlak dnešnej doby? Veľkonočné evanjeliá nám hovoria, že východisko nie je v smútku, v bezmocnom pietnom spomínaní na úžasnú minulosť, ktorú si vážime. Riešenie nie je ani v uzavretí sa do vlastného kresťanského spoločenstva z obavy pred možnými nepríjemnosťami. Takto konajú iba tí, ktorí s Kristom už nepočítajú, ktorí Ho chcú nanajvýš na znak úcty pietne pochovať v bezduchých zvyklostiach. Veľkonočný postoj, ku ktorému sme Vzkrieseným Kristom nanovo pozývaní, je nebojácne svedectvo v našom okolí, že Kristus je živou skutočnosťou, ktorá napĺňa naše životy. Tento postoj vytvára nový spôsob bytia – „kultúru života“, ktorej prameňom je živý Ježiš. Takú kultúru chceme ako veriaci ľudia prezentovať aj v tomto roku, ktorý je vyhlásený za Rok kresťanskej kultúry na Slovensku.

Veľkonočné sviatky nás pozývajú vytvárať a budovať radostné spoločenstvo cirkvi. Tí, ktorí neboli „nerozumní a leniví srdcom“ veriť Božiemu slovu (L 24, 25) a poznali Ho „po lámaní chleba“, vracajú sa spolu s emauzskými učeníkmi do Jeruzalema – k spoločenstvu Ježišových nasledovníkov – a svojím svedectvom „vskutku vstal Pán...“ budujú cirkev. Ľudí ochotných formovať a budovať cirkev svojím osobným príkladom života viery mala naša cirkev v minulosti veľa. Oslavou 400. výročia Žilinskej synody a 500. výročia narodenia Leonarda Stöckela si chceme v našej cirkvi pripomenúť svedectvo viery tých, ktorí ju formovali organizačne i obsahovo. Je to pre nás príležitosť vytvoriť spoločenstvo a povzbudiť sa k horlivosti. Chceme Vás povzbudiť k tomu, aby ste neopúšťali svoje zhromaždenia a skrze slovo Božie a sviatosti rástli v poznaní Pána. Iba to odbúra pochybnosti a posilní k Tomášovmu vyznaniu „Pán môj a Boh môj“ (J 20, 28).

Bratia a sestry!

Prajeme Vám požehnané prežitie veľkonočných sviatkov. Nech nás vzkriesený Pán posilní k svedectvu pred svetom i k budovaniu radostného spoločenstva cirkvi.

S prianím Božieho pokoja Vás pozdravujú

Miloš Klátik, v. r., generálny biskup
Milan Krivda, v. r., biskup ZD
Slavomír Sabol, v. r., biskup VD