Vyjadrenia a stanoviská k článku v týždenníku Plus 7 dní

Vyjadrenie k nepravdivým a hanebným vyjadreniam v týždenníku Plus 7 dní - I. Mucha
Vyhlásenie presbyterov a cirkevníkov
Stanovisko duchovných Novohradského seniorátu
Stanovisko Predsedníctva ECAV na Slovensku
Vyjadrenie k nepravdivým a hanebným vyjadreniam v týždenníku Plus 7 dní

„Nevydáš krivé svedectvo proti svojmu blížnemu!“
Človeka možno ľahko pripraviť o česť a dobré meno, ale ťažko mu ho navrátiť. K uverejnenému článku uvádzam, že som sa stal obeťou hriechu ohovárania, bulvárnej tlače, moja česť a dobré meno bolo zneužité na sociálnych sieťach. Rozpad nášho manželstva zapríčinila moja manželka, keď porušila manželský sľub, našla si milenca a opustila našu spoločnú domácnosť. Ja ako evanjelický farár som sa vždy, aj po rozvode, správal v súlade s kresťanskou morálkou. O tom môžu vydať a aj vydávajú pravdivé svedectvo mnohí, ktorí ma osobne poznajú. Modlím sa za tých, ktorí šíria o mne hanebné nepravdy, a ďakujem všetkým, ktorí mi vyjadrujú podporu v tejto ťažkej skúške.

Ivan Mucha

Vyhlásenie presbyterov a cirkevníkov k osočujúcemu článku v týždenníku Plus 7 dní

My, dolu podpísaní členovia presbyterstva Cirkevného zboru ECAV na Slovensku Málinec a členovia Cirkevného zboru ECAV na Slovensku Ozdín, vyhlasujeme, že článok uverejnený dňa 5. mája 2016 v týždenníku Plus 7 dní č. 18, týkajúci sa nášho farára Mgr. Ivana Muchu, sa nezakladá na pravde, je hanebne formulovaný a zavádzajúci, s cieľom poškodiť dobré meno a česť nášho kňaza, nášho cirkevného zboru i celej našej cirkvi. Ostro odsudzujeme tento mediálny útok a vyjadrujeme nášmu duchovnému pastierovi plnú dôveru a podporu.

Členovia zborového presbyterstva v Málinci 11. mája 2016
Členovia cirkevného zboru v Ozdíne 11. mája 2016

Stanovisko duchovných Novohradského seniorátu

Na základe doterajšej služby a osobnej pozitívnej skúsenosti s bratom seniorom Mgr. Ivanom Muchom, ako spoločenstvo ordinovaných bratov a sestier Novohradského seniorátu, vydávame toto svedectvo:
1. Trápi nás situácia, ktorá nastala po medializácii osoby brata seniora I. Muchu.
2. Nesúhlasíme so spôsobom, akým boli v mediálnom priestore prezentované osoba, služba a život seniora I. Muchu.

V Hornej Strehovej 9. mája 2016
Všetci prítomní duchovní Novohradského seniorátu

Stanovisko Predsedníctva ECAV na Slovensku k článku uverejnenom v Plus 7 dní, č. 18, 5. 5. 2016

Predsedníctvo ECAV na Slovensku je pohoršené tendenčnými, skresľujúcimi a znevažujúcimi informáciami uvedenými v článku o kňazovi ECAV Mgr. Ivanovi Muchovi, ktoré uverejnil časopis Plus 7 dní v č. 18 zo dňa 5. 5. 2016.
Rozvod kňaza ECAV je disciplinárnym previnením, a tak ako aj v iných prípadoch, bol aj tento rozvod preskúmaný príslušným cirkevným súdom. Cirkevný súd skúmal okolnosti, ktoré viedli k rozhodnutiu jeho manželky podať žiadosť o rozvod, a posudzoval mieru zavinenia kňaza na rozpade manželstva. Po preskúmaní faktov a svedectiev v prospech menovaného kňaza dištriktuálny súd rozhodol udeliť menovanému najnižší disciplinárny trest a rozhodol o jeho ďalšom pôsobení v službe ECAV na Slovensku.
Predsedníctvo ECAV rešpektuje rozhodnutie nezávislých cirkevných súdov ECAV na Slovensku. O skutočnostiach, ktoré sa uvádzajú v článku, cirkev nemá relevantné dôkazy, na základe ktorých by mohla začať disciplinárne konať.

V Bratislave 9. mája 2016
Predsedníctvo ECAV na Slovensku

Oznam

Predsedníctvo ECAV na Slovensku postúpilo vec ohľadom Mgr. Ivana Muchu na vybavenie cirkevnému žalobcovi ECAV na Slovensku.

V Bratislave 18. 5. 2016