Vyhlásenie Predsedníctva ECAV na Slovensku k 17. novembru − Dňu boja za demokraciu a k 25. výročiu nežnej revolúcie

Bratia a sestry,
dvadsaťpäť rokov uplynulo odvtedy, ako sa námestia v našej vlasti zapĺňali ľuďmi nespokojnými s vládou jednej strany a s neslobodou, ktorá tu panovala.
Pre tých, ktorí si na roky komunistickej totality nepamätajú, lebo ich nezažili, ale aj pre tých, ktorí už na ne pozabudli, chceme aspoň stručne pripomenúť, čo sme prežívali v čase od nástupu komunistov k moci v tzv. Víťaznom februári 1948. S úctou si pripomeňme pamiatku stoviek ľudí umučených v komunistických táboroch, popravených či roky väznených po nespravodlivých politických procesoch, stovky ľudí nemilosrdne zastrelených pri pokuse dostať sa za železnú oponu do krajín, kde vládla demokracia.

Medzi spomínanými obeťami boli aj viacerí evanjelickí farári, študenti teológie, ale aj mnohí neordinovaní členovia cirkvi, ktorí sa nebáli otvorene sa priznávať k viere. Patrí im za to právom naša úcta i vďaka. Vážme si a nezapredajme slobodu, za ktorú aj oni zápasili!

Ďakujeme Pánu Bohu, že po 17. novembri 1989 sa skončila neprajná doba. Vtedy − slovami 126. žalmu − Keď zmenil Hospodin údel Siona, boli sme ako vo sne. Vtedy sme mali ústa plné smiechu a jazyk plesania. Veď vtedy veľké veci urobil s nami Hospodin, preto sme sa radovali.

S novou silou sa rozbehol život aj v našich cirkevných zboroch, boli vybudované viaceré chrámy Božie a zborové centrá, vzrástol počet členov cirkvi a rozvinula sa požehnaná misijná práca. Na školách sa obnovilo vyučovanie náboženskej výchovy; obnovili sa aj viaceré evanjelické cirkevné školy alebo boli založené nové, počínajúc materskými školami.

Dostali sme sa k vytúženej slobode. S týmto drahým a vzácnym pokladom sa však nie vždy zaobchádzalo a zaobchádza náležite múdro, nesebecky, spravodlivo a s láskou. Musíme sa stále učiť, ako slobodu čo najlepšie, najmúdrejšie a najzodpovednejšie využívať, ako s ňou zaobchádzať. Sľúbili sme si lásku, sľúbili vravieť pravdu len, sľúbili sme si vydržať, sľúbili sme si nový deň. Slová piesne, ktorú pred 25 rokmi vedeli spievať tisíce Slovákov, zahŕňajú aj atribúty slobody vnútornej, nielen tej vonkajšej – spoločenskej.

V našej súčasnej spoločnosti nás však pokorujú mnohé negatívne javy. Keby všetko šlo podľa našich predstáv a prianí, bol by len nepatrný krôčik k tomu, aby sme si povedali: Moja moc ma zachránila (Sud 7, 2). Poznávame pravdu slov Pána Ježiša Krista: Bezo mňa nič nemôžete činiť. Rozumejme, nič, čo je dobré, milé a dokonalé (R 12, 2).

Tam, ... kde je Duch Pánov, tam je sloboda. Preto aj my, kresťania, ak Duchom žijeme, aj žime podľa Ducha (G 5, 25). To je naša veľká úloha, misijná úloha aj po 25 rokoch od pádu komunizmu. Inak nebudeme skutočne slobodní, pretože sloboda je tam, kde je Duch Pánov.

Prosme spoločne aj pri tejto príležitosti nášho milostivého Pána Boha, aby nás viedol správnymi cestami v Duchu, v pravde a v láske k zachovávaniu Božích i ľudských zákonov na Jeho slávu a pre dobro všetkých, ktorí žijú v našej vlasti.

V Bratislave 16. novembra 2014

doc. PhDr. Miloš Klátik, PhD., generálny biskup