Vyhlásenie Predsedníctva ECAV na Slovensku

Vyhlásenie Predsedníctva ECAV na Slovensku k uvedeniu filmu Bathory v STV
Viac informácií k téme vyjde v EPST č. 16 a v najnovšej Slovenke.
Predsedníctvo ECAV na Slovensku na základe sťažností členov Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku, ktorí si počas veľkonočných sviatkov pozreli film Bathory, protestuje proti tomu, ako v ňom boli vykreslené historické postavy slovenských evanjelikov, predovšetkým palatína Juraja Turzu.

Gróf Juraj Turzo bol v 17. storočí významnou osobnosťou pre celú slovenskú spoločnosť. Stal sa iniciátorom a hlavným organizátorom Žilinskej synody v roku 1610, ktorá bola prvou hornouhorskou synodu evanjelikov a vošla do dejín ako zakladajúca synoda evanjelickej cirkvi na Slovensku, pričom znamenala aj prvé inštitucionalizované uznanie slovenskosti istého územia vo vtedajšom Uhorsku.

Verejnoprávna Slovenská televízia uviedla film v premiére zhodou okolností práve počas veľkonočných sviatkov bezprostredne po oslavách 400. výročia konania pamätnej Žilinskej synody, keď sme si s úctou pripomínali aj zásluhy palatína Juraja Turzu. Jakubiskov film podal túto osobnosť v nepravdivom, skarikovanom svetle, nezodpovedajúco historickej realite, čo vyvolalo negatívne reakcie slovenských evanjelikov.

Podľa nám dostupných historických prameňov gróf Juraj Turzo bol priateľom Františka Nádašdyho, manžela Alžbety Bátoriovej, ktorý mu deň pred smrťou, 3. januára 1604, listom zveril svoju rodinu do ochrany. Keď vyšli najavo zločiny Alžbety Bátoriovej, bol to práve palatín Turzo, ktorý rodine pomohol. Podľa dobových zákonov by v prípade hrdelného trestu tretina grófkinho majetku pripadla kráľovi a dve tretiny palatínovi, teda Turzovi, ten však dosiahol, aby bola potrestaná len internovaním na Čachtickom hrade a rodinný majetok pripadol jej dvom zaťom a synovi.

Film, ktorý bol prezentovaný ako historická dráma, nepovažujeme za historicky pravdivý, ale za imagináciu scenáristu a režiséra.

V Bratislave 12. 4. 2010

Miloš Klátik, generálny biskup