Vyhlásenie Predsedníctva ECAV

Predsedníctvo Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku vyjadruje nespokojnosť so stiahnutím novelizácie zákona č. 448/2008 o sociálnych službách z rokovania Národnej rady Slovenskej republiky. Žiadame jeho dôsledné prepracovanie a zosúladenie s Ústavou Slovenskej republiky.
O uvedenom zákone sme rokovali aj na našom zasadnutí s predstaviteľmi vlády 18. 2. 2010 a pripomienkovali sme ho na stretnutí s pracovníčkam Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR 22. 2. 2010. V tomto zmysle sme listom z 5. 3. 2010 informovali aj predsedu vlády SR Roberta Fica. Zákon č. 448/2008 výrazne diskriminuje občanov Slovenskej republiky, nakoľko nemajú právo vybrať si podľa svojej vôle zariadenie, v ktorom chcú byť umiestnení vtedy, keď potrebujú sociálnu službu. V prípade, že si títo občania zvolia cirkevné diakonické zariadenie, nemajú nárok na rovnakú finančnú podporu zo strany štátu ako ostatní občania, ktorí sú umiestnení v sociálnych zariadeniach VÚC a obcí, hoci počas celého svojho produktívneho života rovnako ako ani odvádzali dane štátu. Zákon je tak v ostrom rozpore so základným zákonom nášho štátu – s Ústavou Slovenskej republiky, ktorá garantuje rovnaké práva pre všetkých občanov Slovenskej republiky.

Uvedený zákon svojím delením poskytovateľov sociálnej starostlivosti na dve kategórie – na tzv. verejných a tzv. neverejných poskytovateľov, je diskriminačný a likvidačný z hľadiska tzv. neverejných poskytovateľov sociálnych služieb, medzi ktorých patria najmä cirkevné diakonické zariadenia. Nerovnaké podmienky financovania ich činnosti pri uspokojovaní potrieb klientov znamená pre tieto zariadenia hrozbu finančných ťažkostí a vedie k ich úplnej likvidácii.

Zákon č. 448/2008 vnímame ako porušovanie rovnosti občanov a porušovanie slobody náboženského vyznania. Vedie k likvidácii diakonických zariadení cirkví, ktorých cieľom je poskytovať čo najlepšiu sociálnu, zdravotnú a duchovnú starostlivosť občanom tohto štátu, a preto žiadame, aby Národná rada Slovenskej republiky prijala také legislatívne zmeny tohto zákona, ktoré zrovnoprávnia poskytovateľov sociálnych služieb a občanom umožnia slobodný výber poskytovateľa sociálnych služieb.

V Bratislave 17. 3. 2010

Miloš Klátik, generálny biskup, v. r.
Pavel Delinga, generálny dozorca, v. r.