Vyhlásenie najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví o náboženskej slobode

Kresťania na Slovensku majú v živej pamäti porušovanie náboženskej slobody v 20. storočí. Sme preto vďační Pánu Bohu a mnohým svedkom viery, ktorí svojím svedectvom a aktivitou vytvorili predpoklady na rozvoj náboženského života v uplynulom štvrťstoročí. Tešíme sa, že môžeme slobodne vyznávať vieru a verejne sa k nej hlásiť.
Aktuálne spoločenské problémy sú pre nás motiváciou k objasneniu pojmu „náboženská sloboda“. Právo vyjadriť verejne svoj postoj k spoločenským otázkam vychádza z dôstojnosti človeka, stvoreného na Boží obraz a vykúpeného Božím Synom, Ježišom Kristom. Príslušnosť k cirkvi alebo náboženskej spoločnosti by nemala byť dôvodom, aby bol takýto názor považovaný za menejcenný alebo dokonca nelegitímny. Kresťanská viera preniká celého človeka a ovplyvňuje jeho postoje a správanie v každej oblasti života. Zachovávanie náboženskej slobody si vyžaduje umožniť jednotlivcovi konať v súlade s jeho náboženskou vierou v každej oblasti života, aj v sfére slobody prejavu.

Život podľa evanjelia vyžaduje zaujať kresťanský postoj pri posudzovaní konkrétnej situácie. Robíme tak v duchu Ježišovej požiadavky, aby sme konali dobro a vyhli sa zlu. Táto úloha nás zaväzuje hľadať pravdu. Slobodné vyjadrenie kresťanského postoja v konkrétnej situácii považujeme za prejav uplatnenia náboženskej slobody, ktorá bola znovu nadobudnutá v roku 1989. Zaujatie kresťanského postoja nie je šírením netolerancie a nenávisti v spoločnosti.

Vyjadrujeme vďačnosť všetkým obyvateľom Slovenskej republiky, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú k zachovávaniu náboženskej slobody. Obraciame sa na predstaviteľov Slovenskej republiky, aby aj naďalej aktívne prispievali k rešpektovaniu náboženskej slobody v spoločnosti, ktoré je jedným z dôležitých ukazovateľov dodržiavania ľudských práv.

V Bratislave 9. apríla 2014

Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup – metropolita a predseda KBS, Rímskokatolícka cirkev v SR
Miloš Klátik, generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku, predseda ERC v SR
Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup a metropolita, Gréckokatolícka cirkev v SR