Vyhlásenie najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví na Slovensku k prenasledovaniu kresťanov

Na druhom stretnutí vedúcich predstaviteľov kresťanských cirkví na Slovensku 16. 9. 2013 na GBÚ ECAV na Slovensku v Bratislave bolo prijaté nasledujúce Vyhlásenie.
Vyhlásenie vedúcich predstaviteľov kresťanských cirkví na Slovensku k prenasledovaniu kresťanov vo svete

S veľkými obavami sledujeme správy o prenasledovaní kresťanov v Sýrii, Egypte, ale aj v ďalších krajinách. Kresťania sú v nich unášaní zo svojich domovov, vraždení či nútení k úteku za hranice svojej vlasti.

Žiadame, aby sa Organizácia Spojených národov vážne zaoberala otázkou dodržiavania ľudských práv v oblasti náboženskej slobody, ako sú zakotvené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv a v Charte OSN, a aby prísne vyžadovala od vlád v týchto krajinách dodržiavanie náboženskej slobody a poskytovanie ochrany všetkým ľuďom bez rozdielu ich vierovyznania.

Obraciame sa na všetkých členov našich cirkví, aby sa modlili k Pánu Bohu za ducha tolerancie, vzájomného porozumenia, za zmierenie medzi znepriatelenými stranami, za pokoj vo svete.

V Bratislave 16. septembra 2013

Stanislav Zvolenský,
bratislavský arcibiskup – metropolita a predseda KBS, Rímskokatolícka cirkev v SR
Miloš Klátik,