Stanovisko synodnej rady ČCE k zjednocovaniu Evropy

Synodná rada Českobratskej cirkvi evanjelickej v ČR sa na nás obrátila s prosbou uverejniť na našej webovej stránke svoje stanovisko k zjednocovaniu Európy.
Vážení přátelé,
obracíme se na Vás s žádostí, zda byste mohli informovat veřejnost o dokumentu, který Vám jménem synodní rady Českobratrské církve evangelické posíláme v příloze.
Českobratrská církev evangelická je společenství, které považuje za velice cenné a nadčasové hodnoty jako jsou důvěra, pokoj, spravedlnost a pravda. Pochopitelně toto naše společenství rozumí současné ekonomické orientaci společnosti a civilizace, přesto však – aniž bychom odsuzovali – nechceme takovou orientaci považovat za spásonosnou a jedinečnou. Proto jsme se zamysleli nad smyslem existence společenství národů, jakým je Evropská unie. Vnímáme její nesnadnou pozici, chápeme i to, jak nesnadně se koordinuje hospodářská politika EU. Domníváme se, že právě v této době má zaznít i jiný pohled na EU, než s jakým se vesměs setkáváme. Proto v něm připomínáme kořeny vzniku tohoto společenství a toho, proč je považujeme za stále podnětné a pro takovou zemi, jakou je Česká republika, téměř nenahraditelné.
Budeme rádi, když budete moci také o tom informovat naši veřejnost, aby nespojovala s EU nesplnitelná očekávání a zároveň realisticky viděla přínos, které toto společenství stále má.

S pozdravem a přáním všeho dobrého

Joel Ruml, synodní senior
Lia Valková, synodní kurátorka