Podunajská vlna mieru – ROZHOVOR 2

Biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Miloš Klátik o ekumenickom podujatí vo Viedni, ktoré bolo súčasťou európskeho projektu Podunajská vlna mieru, pre Ekuménu vo svete.
17. februára sa vo Viedni konalo hlavné zhromaždenie v rámci podujatia DonauFriedensWelle – Podunajská vlna mieru v Rakúsku. Priblížte nám, o čo išlo.
Podunajská vlna mieru je medzinárodný projekt a zapojili sa doň viaceré cirkvi v krajinách, ktorými preteká rieka Dunaj. Vlna bohoslužobných zhromaždení sa začala už v septembri 2010 v nemeckom Württembersku, v novembri sa presunula do Bavorska a teraz, vo februári, je v Rakúsku. Na hlavnom zhromaždení vo Viedni sa zúčastnili predstavitelia cirkví združených v Ekumenickej rade cirkví Rakúska, ako aj Siete pre mier a oslobodenie od násilia, ktoré sa podieľajú na organizácii tejto aktivity. Bola tam vystavená aj tzv. Loď mieru, ktorá sa odovzdáva z krajiny do krajiny ako spoločný symbol tohto podujatia. Loď mieru je súčasťou každých ústredných služieb Božích; obsahuje dva koše (starosti a nádeje), kam môžu účastníci služieb Božích vhodiť lístky s vyjadrením svojich starostí a nádejí. Biskup ECAV v Rakúsku Michail Bünker mi symbolicky odovzdal veslo, pretože ďalšie podujatia Podunajskej vlny mieru sa budú konať práve na Slovensku.

Kedy Podunajská vlna mieru príde k nám, na Slovensko?
Podunajská vlna mieru bude na Slovensku v marci, keď sa služby Božie na tému mieru a pokoja majú uskutočniť v čo najväčšom počte cirkevných zborov. Hlavné služby Božie budú 20. marca 2011 o 10:00 v Evanjelickom a. v. kostole v Komárne. Zúčastnia sa na nich predstavitelia cirkví, kde sa už podujatie uskutočnilo, ako aj predstavitelia cirkví, kam ešte len príde. Pozvanie prijali aj kardinál Erdő, biskup Bölcskei za Reformovanú cirkev z Maďarska, ako aj biskup Péter Gáncs, ktorému odovzdám symbolické veslo, ako biskupovi Evanjelickej cirkvi a.v. v Maďarsku. Zároveň prídu biskupi z Rakúska.

Aký je zámer tohto podujatia?
Podunajská vlna mieru je zároveň vyvrcholením projektu „Desaťročie proti násiliu“. Zámerom je využiť druhú najväčšiu rieku Európy ako symbol mieru a pokoja. Chceme, aby zúčastnené cirkvi spoločne pôsobili proti šíreniu násilia v jeho rozličných podobách. Spoločne je potrebné riešiť aj ekologické otázky a ochranu Božieho stvorenstva. Vedúcou myšlienkou je biblický text: „Nech sa právo valí ako vody“ (Ámos 5, 24).

Rozhovor pre Ekuménu vo svete pripravila Edita Škodová.