Ku koncertom nesakrálnej hudby

Na otázku niektorých bratov farárov týkajúcu sa uznesenia Zboru biskupov ECAV na Slovensku z 26. 7. 2010 o nevhodnosti koncertov nesakrálnej hudby v našich chrámoch Božích odpovedáme nasledovne:
Uvedená otázka svedčí o zúženom chápaní slova „sakrálny“. Je síce pravda, že Krátky slovník slovenského jazyka (SLEX 99) vysvetľuje tento pojem slovami kultový, bohoslužobný a Krátky slovník slovenského jazyka (4., doplnené a upravené vydanie, Veda 2003) slovami posvätný, náboženský, kultový, opak profánny: s. obrad, obraz, Krátky slovník slovenského jazyka je „krátky“ aj preto, že uvádza skrátené, teda neúplné definície slov.

Podrobnejšiu definíciu slova „sakrálny“ obsahuje Malá slovenská encyklopédia (SAV, Bratislava 1993): „týkajúci sa náboženstva, náboženských hodnôt, kultu (napr. náboženských právd, obradov, sviatostí, skutkov, výrobkov, obrazov, sôch, stavieb ap.)“. Aj odhliadnuc od tejto slovníkovej definície sa napr. pojem „sakrálne umenie“ všeobecne rozumie omnoho širšie než iba „bohoslužobné, kultové umenie“.

Keby sa bol bral do úvahy tento širší, všeobecne známy a používaný obsah pojmu „sakrálny“, nebolo by bývalo potrebné, ba ani možné, podsúvať spomínanému uzneseniu Zboru biskupov iný význam.