K evanjelickým sobášom v seriáloch

Na základe upozornení zo strany členov našej cirkvi sme sa obrátili na TV JOJ a TV Markíza s pripomienkou a prosbou o jej tlmočenie tvorcom ich televíznych seriálov:
1. V televíznom seriáli Panelák (TV JOJ) odznela 6. 9. 2010 neadekvátna replika jednej postavy o evanjelických sobášoch.

2. V seriáli Ordinácia (TV Markíza) sa zas 30. 8. 2010 konal „evanjelický sobáš“ v prírode a sobášiaci farár nemal slávnostnú kamžu...

3. V Paneláku (TV JOJ) sa chystá ďalšia „evanjelická svadba“ – sme zvedaví, čím nás zas prekvapíte.

Správne sa o cirkevných sobášoch písalo v prílohe SME v rubrike VIERA (Cirkevných sobášov je polovica, 29. 5.) a v rubrike TASR RADÍME (Vybavenie sobáša v kostole si vyžaduje splnenie viacerých náležitostí, 16. 8.).

Je pravda, že v Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku sa za určitých podmienok môžu sobášiť aj rozvedení, najprv však musia prostredníctvom svojho zborového farára požiadať o povolenie - dišpenz od dištriktuálneho biskupa Západného alebo Východného dištriktu ECAV. Až keď tento dišpenz dostanú, môžu byť zosobášení v evanjelickom kostole.

Pokiaľ ide o miesto konania sobáša, v ECAV na Slovensku sa sobáši zásadne v chráme Božom. Jedinou výnimkou je uzavretie sobáša za mimoriadnych okolností, napr. ako to bolo správne zobrazené aj v jednom zo spomínaných seriálov (Ordinácia) – ak je snúbenec pripútaný na lôžko.

Tešíme sa, keď do našich kostolov čo najhojnejšie prichádzajú dvojice, aby v nich uzavreli manželstvo pred Bohom a ľuďmi; no myslíme si, že by bolo dobré, keby si tvorcovia seriálov z nášho domáceho prostredia aj overili fakty, ktoré v tomto prostredí platia, aby svojich divákov nezavádzali.